Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykanie przed kolejną kleską w Afganistanie

0
Podziel się:

Wysiłki USA, by prezydent Afganistanu Hamid Karzaj podpisał z nimi pakt bezpieczeństwa w żądanym przez Waszyngton terminie, okażą się zapewne bezowocne

Amerykanie przed kolejną kleską w Afganistanie
(The U.S. Army/CC/Flickr)

- poinformował dziennik _ Washington Post _, cytując opinię amerykańskiego negocjatora.

Jak powiedzieli gazecie zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele władz USA, w wysłanej w ostatnich dniach poufnej depeszy ambasador Stanów Zjednoczonych w Kabulu James Cunningham napisał, iż nie sądzi, by Karzaj zgodził się podpisać to porozumienie przed wyznaczonymi na kwiecień afgańskimi wyborami prezydenckimi.

Pakt bezpieczeństwa miałby zezwolić na pozostanie obcych wojsk w Afganistanie także po roku 2014, gdy zakończy się obecna bojowa misja kierowanych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF).

Gdyby paktu nie zawarto, USA mogłyby wycofać z Afganistanu całość swych wojsk w ramach _ opcji zerowej _, pozostawiającej siły afgańskie w samotnej konfrontacji z talibską rebelią. Karzaj nazwał to pustą groźbą i zasugerował, że jakiekolwiek porozumienie w sprawie bezpieczeństwa musi poczekać do wyborów.

W Afganistanie stacjonuje obecnie 46 tys. żołnierzy USA, ale na początku 2014 roku ma ich być już tylko 34 tys.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach na amerykańską bazę. Są ofiary Policja afgańska zamknęła odcinek drogi z Dżalalabadu do Torkhamu, będącej ważnym szlakiem zaopatrzeniowym dla wojsk międzynarodowych.
Afganistan dogadał się z Iranem. Z USA nie Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj wyraził zgodę na zawarcie porozumienia o współpracy z Iranem. Jednocześnie Karzaj nadal odmawia podpisania z USA długoterminowego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)