Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykanie ostrzegli przed atakiem Al Kaidy. Wskazali kraj

0
Podziel się:

Władze Ugandy poinformowały o wykryciu komórki terrorystycznej, która prawdopodobnie planowała atak terrorystyczny.

Amerykanie ostrzegli przed atakiem Al Kaidy. Wskazali kraj
(Rick Scavetta/CC/U.S. Army Africa)

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kampali apeluje do swych obywateli o czujność i ostrożność. Służby wywiadowcze twierdzą, że komórka Al-Kaidy planuje zamach terrorystyczny w Ugandzie.

Władze Ugandy poinformowały o wykryciu komórki terrorystycznej, która prawdopodobnie planowała atak terrorystyczny. Wzmożono środki ostrożności w najważniejszych miejscach stolicy kraju, w tym na lotnisku.

Amerykanie podkreślają, że na razie nie wiadomo co miało być celem ataku. Radzą jednak swoim obywatelom, aby unikać dużych skupisk ludzi, monitorować lokalne informacje oraz zachować szczególną czujności.

Ambasada USA w Ugandzie radzi swoim obywatelom, że najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w mieszkaniach dopóki sytuacja nie wyjaśni się.

Polska na wojnie z islamistami?

Wystąpienie prezydenta Baracka Obamy to zapowiedź zastosowania nowej strategii zwalczania terroryzmu - nie bezpośredniej walki, lecz wsparcia miejscowych sił i pomocy dla ludności; Polska jest gotowa włączyć się w te działania - powiedział w piątek szef BBN Stanisław Koziej.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że Stany Zjednoczone z sojusznikami _ osłabią i ostatecznie zniszczą _ Państwo Islamskie, które opanowało znaczne obszary Iraku i Syrii. Obama podkreślił, że operacja nie obejmie udziału amerykańskich wojsk w walkach lądowych na obcym terytorium.

_ Myślę, że to wyciągnięcie wniosków z dotychczasowej walki z terroryzmem. Do tej pory starano się ją prowadzić przez bezpośrednie użycie sił zbrojnych, prowadzenie regularnych operacji, jak w Iraku i Afganistanie. To nie dało pozytywnych rezultatów, a spowodowało duże koszty _ - powiedział Koziej. _ Sądzę, że strategia zaproponowana obecnie przez prezydenta Obamę jest próbą zastosowania innej metody strategicznej - wykorzystania przede wszystkim miejscowego potencjału antyterrorystycznego, w tym przypadku sił zbrojnych Iraku, zmontowania koalicji z państwami regionu i położenia nacisku na wykorzystanie sił regionalnych w celu zwalczania zagrożenia terrorystycznego, które ujawniło się z jeszcze większą siłą niż Al Kaida, a jest skoncentrowane na pograniczu Syrii i Iraku _ - dodał.

Według szefa BBN wsparcie dla lokalnych struktur będzie oznaczać udział w atakach na siły terrorystyczne, pomoc w zakresie wyposażenia, uzbrojenia i amunicji dla wojsk zwłaszcza Iraku, a także pomoc humanitarną dla ludności, która wskutek działań ISIL została zmuszona do ucieczki.

Mówiąc o możliwym polskim udziale w tego rodzaju działaniach Koziej podkreślił, że wspólne stanowisko przygotowały MON i BBN.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz więcej bojowników. Nowy raport CIA Rzecznik CIA tłumaczył, że wzrost liczby bojowników Państwa Islamskiego związany jest z intensywniejszą rekrutacją od czerwca, w następstwie odniesionych sukcesów w walkach na terenie Iraku i Syrii.
Ofensywa islamistów w kolejnym kraju Boko Haram zdobywa coraz większą część terytorium Nigerii. Oblegają Maiduguri, stolicę stanu Borno.
Polska zarobi na wojnie z dżihadystami? - _ Polska jest gotowa wesprzeć zwalczające je strony zaopatrzeniem _ - powiedział wiceminister obrony Robert Kupiecki.
Przywódcy muzułmańscy bronią chrześcijan Podkreślają, że barbarzyństwo fundamentalistów muzułmańskich nie ma niczego wspólnego z wartościami zawartymi w Islamie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)