Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykanie z południa stają w obronie flagi Konfederacji

0
Podziel się:

- Rzekomo Konfederacja reprezentowała niewolnictwo i zdradę. To historycznie nieprawdziwe, nie ma w tym ziarna prawdy - mówił organizator manifestacji Phil Walters.

Amerykanie z południa stają w obronie flagi Konfederacji
(eyeliam/CC/Flickr)

Usunięcie flagi Konfederacji sprzed parlamentu Karoliny Południowej nie zakończyło sporu wokół tego symbolu. W Ocala na Florydzie odbyła się wczoraj manifestacja w obronie kontrowersyjnego sztandaru, który powiewa przed tamtejszym urzędem miasta.

Ulicami Ocala przejechało ponad 2 tysięcy motocykli i pick-upów. Na pojazdach powiewały flagi USA oraz sztandary Konfederacji.

- Rzekomo Konfederacja reprezentowała niewolnictwo i zdradę. To historycznie nieprawdziwe, nie ma w tym ziarna prawdy - mówił organizator manifestacji Phil Walters przekonując, że czerwony sztandar z 13 białymi gwiazdami na niebieskim tle jest symbolem pozytywnej spuścizny amerykańskiego Południa.

Flaga skonfederowanych stanów Południa, które walczyły ze stanami Unii podczas Wojny Secesyjnej (1861-65) powiewała przed gmachem parlamentu Karoliny Południowej przez ubiegłe 50 lat, ale już od pewnego czasu coraz głośniej domagano się jej usunięcia.

Usunięcia flagi domagają się zwłaszcza czarnoskórzy mieszkańcy stanu, którzy traktują ją jako symbol rasizmu i niewolnictwa, które istniało w stanach Południa. W sobotę kilka tysięcy osób zebrało się przed gmachem parlamentu żądając usunięcia flagi.

Natomiast zwolennicy flagi Konfederacji, którzy często umieszczają ją przed swoimi domami, na koszulkach, lub na zderzakach samochodów, argumentują, że jest ona symbolem historii i kultury Południa a także wyrazem pamięci około 480 tys. poległych podczas Wojny Secesyjnej żołnierzy skonfederowanych stanów.

Sprawa nabrała dodatkowej wymowy po niedawnej masakrze w kościele w Charleston podczas której 21-letni Dylann Roof zastrzelił 9 Afroamerykanów. Przed dokonaniem tej zbrodni Roof umieścił w sieci swoje zdjęcia z flagą Konfederacji. Prowadzący śledztwo traktują tę zbrodnię jako "popełnioną z nienawiści" oraz jako "akt terroryzmu". Badane są jednak także wątki wskazujące, że Roof popełnił ją z powodu nienawiści do Afroamerykanów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)