Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ambasador Rosji wezwany do złożenia wyjaśnień

0
Podziel się:

Chodzi o prawdopodobną próbę przetestowania szybkości reakcji RAF.

Ambasador Rosji wezwany do złożenia wyjaśnień
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)
bEJbtqUl

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało ambasadora Rosji w sprawie rosyjskich bombowców, które wczoraj przeleciały zbyt blisko brytyjskiej przestrzeni powietrznej i zmusiły ministerstwo obrony do poderwania myśliwców.

_ - Wezwaliśmy rosyjskiego ambasadora, aby wyjaśnił tę sytuację, która doprowadziła do zakłóceń w ruchu lotnictwa cywilnego _ - powiedziała rzeczniczka Foreign Office.

Brytyjskie myśliwce typu Typhoon zostały poderwane dzień wcześniej, by przechwycić dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu Tu-95, w nazewnictwie NATO Bears.

bEJbtqUn

Rosyjskie maszyny zauważono nad kanałem La Manche; wówczas poderwane zostały maszyny z baz sił powietrznych RAF w Lossiemouth w Szkocji i Coningsby we wschodniej Anglii - poinformował brytyjski resort.

W ubiegłym roku NATO przeprowadziło ok. 100 akcji przechwytywania rosyjskich samolotów; to około trzy razy więcej niż w 2013 roku.

Elizabeth Quintana z brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute ocenia, że środową operację można łączyć z rozpoczęciem w Wielkiej Brytanii śledztwa mającego wyjaśnić okoliczności śmierci Aleksandra Litwinienki, byłego oficera KGB, prawdopodobnie otrutego w Londynie w listopadzie 2006 roku.

_ Zwykle rosyjskie Tu-95 nadlatują z kierunku Norwegii w stronę Morza Północnego. To mogła być próba przetestowania szybkości reakcji RAF na południu _ - powiedziała Quintana, cytowana w dzienniku _ Daily Mail _.

bEJbtqUt
Czytaj więcej w Money.pl
Merkel i Obama zaniepokojeni Ukrainą Obama rozmawiał telefonicznie z Merkel w drodze powrotnej do Waszyngtonu z podróży do Indii i Arabii Saudyjskiej.
Grecki rząd nie poprze sankcji wobec Rosji? _ W obliczu pogarszającej się sytuacji na wschodniej Ukrainie, zwracamy się do Rady ds. Zagranicznych o dokonanie oceny sytuacji i rozważenie wprowadzenia dalszych restrykcji _.
Rosja dotknięta do żywego. Winna Polska Najostrzej odniósł się do tej kwestii szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, stwierdzając że słowa polskiego ministra są bluźniercze i cyniczne.
bEJbtqUO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)