Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ali Agca został wydalony z Włoch za nielegalny wjazd do tego kraju

0
Podziel się:

Turek Ali Agca w 1981 r. próbował zabić Jana Pawła II. W sobotę złożył
kwiaty na jego grobie w bazylice Świętego Piotra.

Ali Agca został wydalony z Włoch za nielegalny wjazd do tego kraju
(PAP/EPA)

Turek Ali Agca (w centrum zdjęcia), który w 1981 r. próbował zabić Jana Pawła II, a w sobotę złożył kwiaty na jego grobie w bazylice Świętego Piotra, został wydalony z Włoch. Zamachowca od kilku lat będącego na wolności odesłano samolotem do Stambułu. Do Włoch wjechał nielegalnie.

Od soboty do poniedziałku Agca przebywał najpierw na komendzie policji w Wiecznym Mieście, a następnie w ośrodku dla nielegalnych imigrantów.

Kontrola jego dokumentów wykazała bowiem, że nie miał włoskiej wizy. Mówił, że do Włoch przyjechał samochodem z Austrii.

W sobotę Agca pojawił się nieoczekiwanie na placu Świętego Piotra, po raz pierwszy od zamachu na polskiego papieża 13 maja 1981 roku w tym miejscu. Został rozpoznany przez policjanta, który zaprowadził go na posterunek, gdzie Turek został poddany kontroli dokumentów. Został następnie zwolniony i udał się do bazyliki watykańskiej, gdzie złożył kwiaty przy grobie Jana Pawła II. Mówił, że wybrał specjalnie dzień, gdy przypadała 31. rocznica jego spotkania z papieżem, który odwiedził go w rzymskim więzieniu.

Po wyjściu z bazyliki Ali Agca został ponownie zatrzymany i zawieziony na komendę rzymskiej policji, gdzie okazało się, że wjechał do Włoch nielegalnie. Sędzia podjął decyzję o jego wydaleniu.

W poniedziałkowy wieczór odleciał rejsowym samolotem do Stambułu, eskortowany przez włoskich policjantów.

Bezskutecznie o jego przesłuchanie podczas pobytu w Rzymie zabiegała rodzina zaginionej bez wieści w 1983 roku córki pracownika Watykanu Emanueli Orlandi. W licznych wywiadach Ali Agca dawał do zrozumienia, że wie, co się z nią stało i zapewniał, że ona żyje. Rzymska prokuratura jednak odrzuciła wniosek o przesłuchanie byłego terrorysty tureckich Szarych Wilków uznając, że jest on niewiarygodny.

Od 1981 do 2000 roku Agca przebywał w więzieniu we Włoszech. Został następnie ułaskawiony przez prezydenta kraju Carlo Azeglio Ciampiego, na co zgodził się wtedy Jan Paweł II. Zamachowca odesłano do Turcji, gdzie odbywał potem karę za zabójstwo dziennikarza. Z więzienia wyszedł w 2010 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m330244.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/katastrofa-statkow-we-wloszech-2-zabitych-4,66,0,1684034.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejny wypadek statków. Akcja ratunkowa Do kolizji doszło w trakcie gwałtownej śnieżycy i przy bardzo złej widoczności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/m330242.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pozar-wloskiego-promu-ewekuacja-pasazerow,32,0,1684000.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Włoski prom ciągle w ogniu. Pogoda utrudnia ewakuację Na pokładzie na pomoc czeka wciąż 317 pasażerów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/m330153.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wloski-rzad-przyjal-szereg-przepisow-ktore,111,0,1683055.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Włoski rząd się nie leni w wigilię. Ważne zmiany Celem ustawy wprowadzającej zasadnicze zmiany na rynku pracy jest przede wszystkim zmniejszanie ponad dwunastoprocentowego bezrobocia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)