Notowania

algieria
19.01.2013 07:49

Algieria: ewakuowano część zakładników. Porywacze chcą negocjować

Wczoraj ewakuowano uwolnionych rannych zakładników, którzy byli przetrzymywani przez islamistycznych bojowników na terenie kompleksu rafinerii gazowej In Amenasi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wczoraj ewakuowano uwolnionych rannych zakładników, którzy byli przetrzymywani przez islamistycznych bojowników na terenie kompleksu rafinerii gazowej In Amenasi - poinformowały źródła amerykańskie. Trwają działania mające na celu uwolnienie pozostałych.

Rannych ewakuowano amerykańskim samolotem transportowym C-130. Nie podano liczby ewakuowanych, ani ich narodowości. Według źródeł amerykańskich, kolejne ewakuacje rannych planowane są na najbliższe godziny.

Wciąż nadchodzą sprzeczne informacje o losie pozostałych zakładników m. in. dlatego, że rząd Algierii zastosował blokadę informacyjną. Akcja armii algierskiej i jednostek specjalnych na terenie kompleksu gazowego trwa i sytuacja zmienia się z godziny godzinę.

Według mauretańskiej agencji prasowej ANI, siedmiu cudzoziemskich zakładników - trzech Belgów, dwóch Amerykanów, Japończyk i Brytyjczyk - jest wciąż przetrzymywanych. Podczas akcji przeciwko islamistom 12 zakładników poniosło śmierć. W piątek anonimowi przedstawiciele władz USA poinformowali, że nie żyje jeden z przetrzymywanych Amerykanów.

Wcześniej szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius poinformował, że podczas operacji, której celem było uwolnienie zakładników, zginął obywatel Francji.

Oficjalna algierska agencja prasowa APS poinformowała, że w rezultacie podjętej przez armię algierską ofensywy przeciwko islamistom uwolniono 573 Algierczyków i _ około _ 100 ze 32 cudzoziemskich pracowników rafinerii gazu. Los pozostałych ok. 30 cudzoziemców pozostaje nieznany.

W piątek szefowie dyplomacji USA i Japonii, Hillary Clinton i Fumio Kishida, zaapelowali do władz algierskich o dołożenie wszelkich starań aby życie przetrzymywanych jeszcze zakładników _ nie znalazło się w niebezpieczeństwie _. Clinton rozmawiała na temat z premierem Algierii Abdelmalekiem Sellalem.

Sekretarz obrony USA Lwon Pannetta spotkał się w piątek w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem w celu omówienia sytuacji. Panetta powiedział później, że terroryści islamscy, którzy przetrzymują zakładników _ powinni wiedzieć, że nie znajdą schronienia ani Algierii, ani w całej Afryce Północnej _.

Według mauretańskiej agencji ANI, porywacze chcą wymienić zakładników amerykańskich na dwóch bojowników islamistycznych więzionych w USA z powodu oskarżeń o terroryzm. Chcą, by wolność odzyskał pakistański naukowiec Aafia Siddiqui, więziony za próbę ataku na żołnierzy amerykańskich w Afganistanie w 2008 r. oraz Egipcjanin Omar Abdel-Rahman, skazany w USA na dożywocie za udział w spisku, którego celem miały być obiekty w Nowym Jorku.

Porywacze chcą też negocjacji na temat przerwania francuskiej interwencji zbrojnej w Mali. Operacja sił zbrojnych Francji przeciwko islamistom na północy Mali rozpoczęła się 11 stycznia. Wojska francuskie wspierają armię malijską.

Czytaj więcej w Money.pl
Próbowali uwolnić zakładników. 30 osób zgięło Wśród zabitych zakładników było ośmiu Algierczyków, dwóch Japończyków, dwóch Brytyjczyków oraz jeden obywatel Francji. Narodowość pozostałych ofiar nie jest znana.
Nowe doniesienia. Nie uwolniono zakładników? Islamiści, którzy przedwczoraj zaatakowali kompleks gazowy w Algierii, wciąż przetrzymują nieznaną liczbę zakładników.
Algierscy islamiści wzięli 40 zakładników Amerykański Departament Stanu poinformował, że szefowa dyplomacji Hillary Clinton rozmawiała przez telefon z premierem Algierii o incydencie
Tagi: algieria, wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz