Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aleksander Kwaśniewski ma misję. Potrwa do końca roku

0
Podziel się:

Humanitarne cele misji zostały osiągnięte, ale nie w pełni, bo pełnym sukcesem misji byłoby uwolnienie byłej premier.

Aleksander Kwaśniewski ma misję. Potrwa do końca roku
(prezydent.pl/GFDL)
bESUPiiJ

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były szef PE Pat Cox są zadowoleni z reform w prawie karnym Ukrainy, ale mają wątpliwości co do działania wymiaru sprawiedliwości w tym kraju. Ich misja w imieniu PE dotycząca sprawy Julii Tymoszenko potrwa do końca roku.

Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała, że przedłużamy misję (Kwaśniewskiego i Coxa) minimum do końca 2012 roku - powiedział dziennikarzom w Brukseli przewodniczący PE Martin Schulz.

Misja zostanie natomiast zawieszona na czas kampanii i wyborów parlamentarnych na Ukrainie, by _ nie dopuścić, żeby pan Kwaśniewski i pan Cox byli instrumentalizowani przez jakąkolwiek stronę _ - dodał Schulz.

bESUPiiL

Kwaśniewski i Cox zdali szefom grup politycznych w PE wstępne sprawozdanie ze prowadzonej od czerwca misji na Ukrainie. Ich głównym zadaniem było monitorowanie procesu Tymoszenko oraz sprawdzenie, czy była premier oraz uwięzieni ministrowie z jej rządu są traktowani w sposób zgodny z międzynarodowymi standardami, jeśli chodzi m.in. o zapewnienie opieki zdrowotnej.

Kwaśniewski przyznał, że _ humanitarne cele _ misji _ zostały osiągnięte, ale nie w pełni _, bo pełnym sukcesem misji byłoby uwolnienie byłej premier Tymoszenko. _ Julia Tymoszenko jest wciąż w szpitalu, co jest oczywiście lepsze, niż gdyby wróciła do więzienia _ - powiedział. Ponadto - jak dodał - przy udziale wysłanników PE udało się uwolnić byłego p.o. ministra obrony Wałerija Iwaszczenkę.

Były prezydent RP wskazał też na bardzo pozytywne reformy w ukraińskim prawie, w tym nowy kodeks postępowania karnego, który ma wejść w życie 19 listopada.

Kwaśniewski pochwalił władze Ukrainy za otwartość i dostępność dokumentów, mówił także o bliskiej współpracy władz Ukrainy nie tylko z nim i Coxem, ale też z Radą Europy i Komisją Europejską. _ Widzę szanse, by wdrażać europejskie wartości, choć to nie jest łatwe i zabierze dużo czasu. Ale jestem bardziej optymistyczny jeśli chodzi o Ukrainę niż o inne kraje _ - powiedział.

bESUPiiR

Obaj politycy potwierdzili jednak podstawowe obawy UE co do selektywnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości; zgadzają się z zasadnością skierowania sprawy Tymoszenko przez jej prawników do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wyrazili nadzieję, że Trybunał w Strasburgu pomoże w rozstrzygnięciu sprawy byłej premier. _ Opinie o sądownictwie ukraińskim są i muszą być krytyczne _ - powiedział Kwaśniewski. _ Wierzę, że zewnętrzne sądownictwo pomoże _ - dodał Cox.

Za kluczowe dla przyszłości Ukrainy obaj politycy uznali wybory parlamentarne wyznaczone na 28 października. _ Jeśli te wybory nie będą uczciwe i wolne, to nie będzie postępu w relacjach z UE; będziemy mieli problem _ - powiedział Kwaśniewski.

Cox i Kwaśniewski w sumie spędzili od czerwca na Ukrainie pięć tygodni roboczych. Spotkali się m.in. z rządzącymi politykami i opozycją, prokuratorami, a także przez około 10 godzin rozmawiali z Tymoszenko.

Była premier Ukrainy twierdzi, że postępowanie sądowe wobec niej ma podłoże polityczne. W ocenie UE zaś sprawa Tymoszenko oraz kilku jej współpracowników, również skazanych na więzienie, jest przykładem _ wybiórczej sprawiedliwości _ stosowanej przez władze w Kijowie. W związku z procesem byłej premier Bruksela nie podpisała parafowanej w marcu umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, której negocjowanie zajęło kilka lat.

bESUPiiS

Tymoszenko została skazana w ubiegłym roku na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w roku 2009. Opozycyjna polityk uważa, że jej wyrok inspirował obecny prezydent Wiktor Janukowycz, z którym przegrała wybory w 2010 roku. Tymoszenko zarzuca Janukowyczowi dążenie do wyrugowania jej z polityki.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent spotka się z Tymoszenko. W szpitalu Aleksander Kwaśniewski został skierowany na Ukrainę przez europarlament do monitorowania w jego imieniu postępowań sądowych dotyczących byłej premier.
Obalcie mafię Janukowycza! Jest szansa _ Albo ludzie powstaną i obalą w wyborach to przestępcze ugrupowanie, albo potem spotkają się z takim traktowaniem wszyscy, którzy są dziś ich (władz) własnością. _
Władze się zgodziły i Mazowiecki odwiedził Tymoszenko Były premier rozmawiał uwiezioną o jej sytuacji osobistej i o demokracji na Ukrainie.
bESUPijm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)