Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Albańczycy handlowali ich organami. Jest świadek

0
Podziel się:

Serbowie mają świadka, który twierdzi, że widział handel organami pobieranymi od Serbów przez kosowskich Albańczyków podczas konfliktu o Kosowo.

Albańczycy handlowali ich organami. Jest świadek
(CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

Serbowie mają świadka, który twierdzi, że widział handel organami pobieranymi od Serbów przez kosowskich Albańczyków podczas konfliktu o Kosowo - powiedział agencji AFP serbski prokurator ds. zbrodni wojennych.

_ - Mamy osobę, która była świadkiem medycznej procedury przeprowadzonej na północy Albanii na organach pobranych od Serbów wziętych do niewoli podczas konfliktu w latach 1998-99 w Kosowie _ między separatystyczną kosowską partyzantką a siłami serbskimi - powiedział prokurator Vladimir Vukczević.

Wyjaśnił, że świadek był _ kosowskim Albańczykiem, który brał udział w konflikcie _ i który twierdzi, że przeszedł przeszkolenie w pobieraniu organów, pomagając w co najmniej jednej takiej operacji.

_ - Opisuje on operację pobrania serca od serbskiego więźnia niedaleko miasta Kukes w północno-wschodniej Albanii w końcu lat 90. _ - mówił prokurator Vukczević.

_ - Serce następnie sprzedano na czarnym rynku. Opisuje on szczegółowo całą procedurę _ - podkreślił Vukczević, według którego świadek opowiedział również o transporcie pobranego organu na lotnisko w stolicy Albanii, Tiranie.

Raport szwajcarskiego parlamentarzysty Dicka Marty'ego, przyjęty w styczniu 2011 roku przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy opisuje domniemany handel narządami, którego dopuszczali się kosowscy Albańczycy na terytorium Albanii w trakcie konfliktu z siłami serbskimi.

Raport Marty'ego wymienia nazwiska byłych przywódców separatystycznej partyzantki kosowskich Albańczyków, w tym Hashima Thaciego, obecnego premiera Kosowa. Thaci i władze Albanii zaprzeczyły tym oskarżeniom.

Czytaj więcej w Money.pl
Co z niepodległością Kosowa? Likwidują... Międzynarodowe Biuro Cywilne powstało z inicjatywy państw Zachodu uznających niepodległość Kosowa od Serbii i miało gwarantować poszanowanie praw mniejszości serbskiej w tym kraju.
Uścisk dłoni wywołał burzę na Bałkanach Chodzi o uścisk między premierem Kosowa Hashimem Thacim i byłym prezydentem Serbii Borisem Tadiciem.
Serbia chce być w Unii. Ale jest warunek Tomislav Nikolić obiecał kontynuować starania o wprowadzenie Serbii do Unii Europejskiej
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)