Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Alba Tour w tarapatach. Właściciele zniknęli, ludzie bez pieniędzy

0
Podziel się:

Właściciele firmy zniknęli, ludzie zostali bez pieniędzy. Trwa organizowanie powrotów do Polski.

Alba Tour w tarapatach. Właściciele zniknęli, ludzie bez pieniędzy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wielkopolska policja bada sprawę ewentualnego oszustwa popełnionego przez właścicieli poznańskiego biura turystycznego Alba Tour. Dziś do Polski wrócą pierwsze osoby, które wyjechały z tym biurem do Egiptu.

Aktualizacja godz. 19.25

Jak poinformowała Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji, wpłynęło już zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia oszustwa przez poznańską firmę.

_ - W tej chwili policjanci wykonują czynności sprawdzające. Ustalają, czy doszło do popełnienia przestępstwa przez tę firmę na szkodę jej klientów _ - powiedziała. Dodała, że na razie policja nie podaje bliższych szczegółów w tej sprawie.

Dzisiaj na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak przyznał, że poszkodowanych przez firmę może być 3 tys. osób. Wczoraj z kolei firma poinformowała, że zawiesiła swoją działalność i w najbliższym czasie nie będą realizowane kolejne wyjazdy.

Ściągają ich do kraju

Po godzinie 22 ma wylądować dzisiaj w Katowicach samolot, którym z Egiptu do Polski przybędzie pierwsza grupa turystów. Druga grupa przyleci do Warszawy prawdopodobnie po północy. Koszty przelotu pokrywa urząd marszałkowski województwa wielkopolskiego. Biuro podróży Alba Tour nie jest w stanie za to zapłacić.

Dzisiaj realizowane są wyloty z Hurgady do Warszawy i do Katowic; wrócą nimi klienci, którzy właśnie skończyli wypoczynek, a także ci, których powrót był planowany na 20 lipca. Jutro przed południem z Szarm el-Szejk do Warszawy polecą turyści, którzy zgodnie z planem kończyli wypoczynek tego dnia a także osoby, które kończyły wakacje 21 lipca.

-_ Samolot do Katowic powinien wylądować w Polsce ok godz. 22. Samolot do Warszawy będzie miał pewne opóźnienie w stosunku do planowanej godziny startu - chodzi o to, by wszystkie osoby zdążyły dojechać na lotnisko. W Polsce będzie prawdopodobnie po północy _ - powiedział dyrektor departamentu sportu i turystyki wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego Tomasz Wiktor.

Ostatnia grupa pasażerów powinna wylądować na lotnisku w Warszawie jutro po południu. W sumie do Warszawy i Katowic ma przylecieć ponad 430 osób. Ponad 410 osób to klienci Alba Tour; pozostałe to turyści, którzy mieli wrócić tymi samymi samolotami, co klienci tego biura podróży. Koszt transferu tych osób do Polski to ok. 600 tys. zł.

Marszałek dodał, że turyści zostaną przywiezieni trzema lotami realizowanymi przez PLL LOT._ - Znając ruch lotniczy zdaję sobie sprawę, że gdy przewoźnik nie ma potwierdzenia zapłaty za wyczarterowane samoloty, szuka dla tych samolotów innego zlecenia. Kiedy usłyszałem, że te ponad 400 osób pozostanie bez szansy powrotu do Polski, podjąłem decyzję, by zadysponować pieniędzmi z rezerwy budżetowej _ - powiedział.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m222384.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/upadlosc;sky;club;niech;tusk;zaplaci;ich;klientom,223,0,1124063.html) *Sky Club padło, _ niech klientom płaci Tusk _ * - _ Polski rząd i premier pięknie mówią, ale zagwarantowali zwykłą fuszerę dla tych, którzy wyjechali za granicę _ - grzmi Zbigniew Ziobro. Woźniak dodał, że transferem z hoteli na lotnisko zajmie się firma Alfa Star. Zaznaczył, że za tę usługę również zapłaci samorząd. Z danych zebranych przez samorząd wynika, iż wakacje w poznańskiej firmie mogło wykupić ok. 3 tys. osób. Są to klienci, którzy _ jeszcze nie skorzystali z oferty _. Nie wiadomo, czy poza turystami w Egipcie za granicą kraju przebywają inni klienci biura, którzy mogą mieć problem z powrotem do Polski.

Marszałek uprzedził, że - jego zdaniem - wszyscy mający roszczenia wobec Alba Tour, czyli osoby, które już zapłaciły za wycieczkę, ale jeszcze na nią nie pojechały, mogą mieć kłopoty z odzyskaniem pieniędzy._ - Nie ma kontaktu z właścicielami, jest kontakt z pracownikami biura _ - powiedział.

_ - Musimy pozbierać trochę informacji. Ktoś od nas pojedzie do warszawskiego biura firmy Alba Tour, sprawdzi na miejscu dokumentację, listy klientów, dowie się, czy był jakiś kontakt właściciela z pracownikami firmy _ - dodał.

Polscy turyści już uwolnieni

Największy problem mieli turyści z hotelu King Tut w Hurgadzie. Negocjacje z właścicielem przyniosły jednak skutek - turyści opuszczają już hotel i wsiadają do autokarów, które zawiozą ich na lotnisko - informuje MSZ.

_ - Negocjacje odniosły skutek _ - powiedziała dyrektor Biura Prasowego MSZ Paulina Kapuścińska. Turyści z hotelu King Tut w Hurgadzie około godz. 17 zostali przewiezieni na lotnisko.

Jak podkreśliła, wynegocjowany przez konsula protokół doprowadził do zakończenia konfliktu z właścicielem hotelu, który wcześniej stawiał warunek uiszczenia 25 tys. dolarów przez polskich turystów. Jak dodała, spisany z policją _ turystyczną _ protokół, może być dla właściciela hotelu podstawą do dochodzenia roszczeń wobec biura turystycznego.

Właściciele hotelu blokowali polskim obywatelom możliwość opuszczenia hotelu. W sprawie turystów _ ma miejscu MSZ interweniował w ambasadzie Egiptu, przekazując, że zatrzymywanie polskich obywateli przez hotelarzy jest złamaniem prawa _.

Pomogą ludziom odzyskać pieniądzeWielkopolski samorząd zapowiedział, że będzie pośredniczył w staraniu się klientów biur podróży o uzyskanie odszkodowania._ - Jesteśmy w kontakcie z naszym biurem prawnym, które nad tym pracuje; sprawa jest trudna. Nie należy zakładać, że będziemy mogli zrekompensować szkody osobom, które zapłaciły za wyjazd. Nasz samorząd, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, może pośredniczyć w staraniu się klientów biur podróży o uzyskanie tego odszkodowania. Na naszej stronie internetowej zamieszczamy wniosek o wypłatę odszkodowania _ - powiedział dyrektor departamentu sportu i turystyki wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego Tomasz Wiktor.

Przedstawiciele wielkopolskiego samorządu uprzedzają, że osoby mające roszczenia wobec Alba Tour, czyli takie, które już zapłaciły za wycieczkę, ale jeszcze na nią nie pojechały, mogą mieć kłopoty.

_ - Na razie koncentrujemy się na ratowaniu tych turystów, którzy są w Egipcie. Część tych osób ma kłopot z odzyskaniem paszportów w hotelach i ich opuszczeniem, tam działają nasze służby konsularne. Sytuacja jest trudna. Przedstawiciele MSZ zapewniają jednak, że również egipskie prawo w tym względzie jest po naszej stronie _ - dodał.

Firma jest niewypłacalna?Marszałek zaznaczył, że nie ma oficjalnej informacji o niewypłacalności firmy. _ - Mamy jednak wszelkie podstawy, żeby takiej niewypłacalności domniemywać _ - stwierdził.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/112/m222064.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/klienci;sky;club;beda;wracac;do;kraju;jeszcze;przez;kilka;dni,48,0,1121328.html) *Część klientów Sky Club dokończy wakacje * Do kraju wróciło już około 4 tys. osób, a za granicą pozostaje jeszcze około 900 turystów. Woźniak poprosił rodziny tych klientów biura, którzy mogą teraz przebywać np. na wycieczkach, by kontaktowały się z nimi i uprzedziły o tej sytuacji. Poszkodowani klienci mogą uzyskać informację pod numerem telefonu +48 61 626 68 55.

Jak poinformował Tomasz Wiktor, pierwsze dwa samoloty z Egiptu odlecą dzisiaj o godz. 17.50. _ - To będą wyloty z Hurghady do Warszawy i do Katowic; wrócą nimi klienci, którzy właśnie skończyli wypoczynek, a także ci, których powrót był planowany na 20 lipca. Jutro o godz. 10.05 z Sharm El Sheikh do Warszawy polecą turyści, którzy mieli wracać jutro i 21 lipca _ - wyjaśnił.

Strona internetowa Alba Tour została wyłączona, niemożliwe są rezerwacje wycieczek. Wcześniej za jej pośrednictwem można było znaleźć oferty wylotów m.in. na Dominikanę, Kubę, do Brazylii, Meksyku i Kenii. Jeszcze wczoraj wieczorem na stronie widniały oferty dotyczące piątkowego wylotu z Warszawy i Katowic do Egiptu.

Alba Tour to biuro podróży, które zostało zarejestrowane na początku roku. Jak powiedział Wiktor, jego właścicielem jest obywatel Egiptu.

Czytaj więcej w Money.pl
Turyści wściekli, będą dochodzić swoich praw Tymczasem szefowie upadłego touroperatora Sky Club nie obawiają się postępowania prokuratorskiego.
Sky Club padło, _ niech klientom płaci Tusk _ - _ Polski rząd i premier pięknie mówią, ale zagwarantowali zwykłą fuszerę dla tych, którzy wyjechali za granicę _ - grzmi Zbigniew Ziobro.
Kolejne biuro podróży ma problemy. Turyści wyrzucani z pokoi Pomoc w tej sprawie zadeklarował już urząd marszałkowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)