Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Al-Kaida traci tam człowieka numer dwa

0
Podziel się

Said al-Szehri, człowiek numer dwa w hierarchii Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim zginął w akcji jemeńskiego wojska.

Al-Kaida traci tam człowieka numer dwa
bEpVXCxx

Said al-Szehri, człowiek numer dwa w hierarchii Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim zginął w akcji jemeńskiego wojska - poinformowało ministerstwo obrony Jemenu na stronie internetowej. W akcji zginęło także sześciu bojowników.

_ Jemeńskie siły zbrojne przeprowadziły śmiałą operację w dolinie Hadramaut, zginął w niej saudyjski terrorysta Said Ali Al-Szehri oraz sześciu innych terrorystów, którzy mu towarzyszyli _ - poinformowano na stronie resortu. _ Śmierć Szehriego to cios dla pozostałych terrorystów na terytorium Jemenu _ - dodano.

Dolina Hadramaut znajduje się w prowincji (muhafazie) o tej samej nazwie, położonej na wschodzie kraju. Według BBC chodzi o obszar Wadi Ajn. Walki między silami jemeńskimi a islamskimi bojownikami trwają w tym regionie od miesięcy.

bEpVXCxz

Powołując się na źródło w jemeńskich siłach bezpieczeństwa, Reuters twierdzi, że Szehri zginął w zeszłą środę, w akcji przeprowadzonej prawdopodobnie z użyciem amerykańskiego samolotu bezzałogowego, a nie jemeńskiego wojska. Według informatora agencji wśród pozostałych sześciu zabitych jest jeszcze jeden Saudyjczyk oraz Irakijczyk.

Szehri był przetrzymywany w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie. W 2007 roku został przekazany Arabii Saudyjskiej, gdzie przeszedł program resocjalizacji.

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP) powstała w styczniu 2009 roku wskutek połączenia dwóch filii tej międzynarodowej siatki terrorystycznej - saudyjskiej i jemeńskiej. Przywódca AQAP Nasser al-Jemeni Wahiszi w zeszłym roku przysiągł lojalność wobec Ajmana al-Zawahiriego, który od śmierci Osamy bin Ladena stoi na czele Al-Kaidy. AQAP uważana jest za najbardziej bezwzględny odłam tej organizacji.

Od kilku miesięcy także wojska jemeńskie prowadzą ofensywę przeciwko Al-Kaidzie, która wcześniej, korzystając z niepokojów w tym kraju i słabości władzy centralnej, przejęła praktycznie kontrolę nad znaczną częścią południowego Jemenu. Walkę z islamskimi rebeliantami czynnie wspierają USA.

bEpVXCxF
Czytaj więcej w Money.pl
Niezwykły atak na członków Al-Kaidy Wystrzelona z drona rakieta trafiła w samochód, którym jechali domniemani bojownicy Al-Kaidy.
Nie tak wyglądała śmierć Osamy bin Ladena! Szokujące wyznanie byłego komandosa zadaje kłam oficjalnej wersji Białego Domu.
Trzy krwawe zamachy. Zabili generała Gen. Nadhum Tajeh jechał do pracy, gdy grupa poruszających się samochodem napastników otworzyła do niego ogień.
bEpVXCya
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)