Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
narkotyki
02.10.2012 09:28

Akcja ABW. Polak zatrzymany w Holandii w związku z przemytem narkotyków

Jak podkreślił rzecznik ABW, do zatrzymania w miejscowości Emmen w Holandii doszło dzięki ustaleniom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FaceMePLS/CC/Flickr)

Co najmniej 27 zarzutów usłyszy Polak zatrzymany przez holenderską policję. Mężczyzna - domniemany lider grupy przemytników narkotykowych - był poszukiwany listem gończym oraz europejskim nakazem aresztowania. Tak wynika z informacji rzecznika ABW Macieja Karczyńskiego.

Jak podkreślił Karczyński, do zatrzymania w miejscowości Emmen w Holandii doszło dzięki ustaleniom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dodał, że Polak od wielu lat zajmuje się przemytem znacznych ilości narkotyków z Holandii do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch oraz Polski.

Rzecznik ABW poinformował również, że zgromadzony materiał dowodowy pozwoli na postawienie zatrzymanemu Polakowi co najmniej 27 zarzutów dotyczących m.in. przemytu narkotyków i prania brudnych pieniędzy, za które grozi kara łączna do 15 lat więzienia. _ - Zatrzymany jest obecnie w dyspozycji sądu w Amsterdamie i na podstawie europejskiego nakazu aresztowania powinien trafić do Polski _ - poinformował Karczyński w oświadczeniu przesłanym PAP.

Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Olsztynie, pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku od 2009 roku prowadzi postępowanie dotyczące przemytu narkotyków oraz prania brudnych pieniędzy; od 2010 roku jednostka poszukiwawcza Departamentu Postępowań Karnych ABW prowadziła czynności poszukiwawcze.

Zatrzymanie mężczyzny - jak poinformowała ABW - poprzedzone było wieloetapowymi czynnościami operacyjnymi prowadzonymi przez funkcjonariuszy Delegatury ABW w Olsztynie oraz współpracą z funkcjonariuszami policji państw europejskich w tym Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. _ - W ramach ustaleń w tej sprawie funkcjonariusze ABW nawiązali współpracę z kolegami z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, którzy koordynowali wymianę informacji z policjantami holenderskimi, działającymi w ramach stowarzyszenia grup poszukiwawczych policji europejskich _ - dodano.

Ścisła współpraca ze służbami polskimi i europejskimi, wielowątkowe czynności operacyjne oraz weryfikacja wiedzy zdobytej przez funkcjonariuszy ABW doprowadziły do ujawnienia miejsca ukrywania się poszukiwanego oraz identyfikacji fałszywych dokumentów, jakimi się posługiwał, a w konsekwencji do jego zatrzymania - podała Agencja.

Zatrzymany Polak rozpoczął działalność przestępczą w końcu lat 90., a od co najmniej 2007 roku był liderem grupy przemytniczej. Odpowiedzialny był m.in. za uprawę konopi indyjskich na swojej plantacji w Holandii, poszukiwanie rynków zbytu narkotyków, organizowanie przemytu marihuany i kokainy oraz legalizowanie pieniędzy pochodzących z tej działalności. Ze wstępnych informacji uzyskanych od służb holenderskich wynika, iż szykował kolejny transport narkotyków - zaznaczono w komunikacie.

Czytaj więcej w Money.pl
Przedłużyli śledztwo w sprawie Amber Gold Zobacz kiedy upływa wyznaczony przez prokuraturę termin.
Notatka ABW do Donalda Tuska odtajniona? Podczas posiedzenia speckomisji szef ABW Krzysztof Bondaryk zaprezentował posłom treść notatki, jednak nie odtajnił jej.
Notatka ABW pozostanie ostatecznie tajna - _ Złym zwyczajem jest odtajnianie notatek służb specjalnych i w każdym szanującym się państwie demokratycznym nie ma takiego zwyczaju _ - stwierdził minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.
Tagi: narkotyki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz