Notowania

iran
14.02.2015 10:23

Ajatollah Chamenei wysłał tajny list do Baracka Obamy

Biały Dom odmówił oficjalnego potwierdzenia istnienia pisma.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sajed.ir/GDFL/Wikipedia)

Jest on odpowiedzią na wcześniejsze pismo amerykańskiego przywódcy dotyczącego rozmów nuklearnych z Iranem i możliwej współpracy w walce z Państwem Islamskim.

O liście ajatollaha do amerykańskiego prezydenta poinformował dziennik "Wall Street Journal", wskazując jako źródło wysokiej rangą irańskiego dyplomatę. Biały Dom odmówił oficjalnego potwierdzenia istnienia pisma.

Według irańskiego dyplomaty, list Chameneiego do Obamy był "pełen szacunku" i miał charakter niezobowiązujący. Stanowił odpowiedź na pismo prezydenta USA z października ub.r., w którym zasugerował możliwość współpracy z Iranem w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego, jeśli dojdzie do zawarcia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/228/330980_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/artur-orzech-przekonuje-ze-to-iranki-sa,0,1690256.html) Rewolucja kobiet w Iranie to najgorsze, co możliwe
Nowy termin ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego upływa 30 czerwca, ale urzędnicy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do marca.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wykluczył ostatnio przedłużenie rozmów na temat irańskiego programu nuklearnego poza uzgodniony termin 31 marca, jeśli do tego czasu nie będzie zarysów porozumienia z władzami w Teheranie.

Tymczasem Chamenei powiedział w minioną niedzielę, że przychyli się do każdego porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu, jeśli nie będzie ono godziło w interesy narodowe.

Porozumienie sześciu mocarstw (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny, Niemcy) z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku w Genewie. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

Światowe mocarstwa żądają od Iranu ograniczenia programu atomowego, aby wykluczyć aspekt wojskowy. Teheran systematycznie zaprzecza, by pod przykrywką programu cywilnego pracował nad bronią jądrową, czego obawia się Zachód.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama rozmawiał z Putinem. Trzy razy Tematem dyskusji prezydentów USA i Rosji były Ukraina, Iran i Syria.
Obama napisał poufny list do ajatollaha Iranu Według WSJ Obama zaakcentował w tym piśmie z połowy października, że wszelka współpraca między Stanami Zjednoczonymi i Iranem w walce z Państwem Islamskim jest w znacznej mierze uzależniona od osiągnięcia przez Iran porozumienia z innymi krajami w sprawie irańskiego programu nuklearnego.
Przełomu nie będzie. Obama odmówi spotkania Iran i USA zerwały stosunki dyplomatyczne w 1980 roku.
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz