Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

AI: Ten rząd popełnia zbrodnie wojenne

0
Podziel się:

Jak zwraca uwagę przedstawiciel organizacji, oblężenie Jarmuku stanowi zbiorową karę dla ludności cywilnej.

AI: Ten rząd popełnia zbrodnie wojenne
(Marabbi/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

_ Syryjski reżim dopuszcza się też zbrodni przeciwko ludzkości, głodząc palestyńskich i syryjskich cywilów w oblężonym przez syryjskie siły przedmieściu Damaszku, Jarmuk _- alarmuje w najnowszym raporcie Amnesty International.

Dokument opublikowano przed trzecią rocznicą wybuchu konfliktu w Syrii. Jak podkreślają autorzy opracowania, od zacieśnienia blokady sił reżimowych w lipcu 2013 roku ok. 200 ludzi zmarło na tym przedmieściu w wyniku chorób związanych z niedożywieniem. 128 osób zostało zagłodzonych na śmierć w wyniku katastrofalnego kryzysu humanitarnego - twierdzi AI.

Organizacja szacuje, że co najmniej 60 proc. mieszkańców Jarmuku cierpi z powodu niedożywienia. Mieszkańcy opowiadali AI, że od miesięcy nie jedli warzyw i owoców. Ceny podstawowych produktów żywnościowych poszybowały w górę - za kilogram ryżu trzeba płacić nawet 100 USD.

_ Syryjskie siły popełniają zbrodnie wojenne, traktując głodzenie cywilów jako broń. Wstrząsające relacje rodzin zmuszonych do jedzenia psów i kotów oraz cywilów atakowanych przez snajperów w czasie poszukiwania jedzenia, stały się zbyt dobrze znanymi elementami straszliwej opowieści, która zmaterializowała się w Jarmuku _ - mówi Philip Luther, dyrektor AI na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

Jak zwraca uwagę przedstawiciel organizacji, oblężenie Jarmuku stanowi _ zbiorową karę dla ludności cywilnej _.W raporcie napisano, że siły rządowe wielokrotnie atakowały, w tym z powietrza, obiekty cywilne jak szkoły, szpitale czy meczet w Jarmuku.

Siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada blokują zdominowane przez palestyńskich uchodźców przedmieście, aby wyrugować stamtąd rebeliantów i ukarać cywilów za udzielanie im schronienia. Wysiłki na rzecz ustanowienia rozejmu w Jarmuku, aby umożliwić dostawy jedzenia dla głodujących mieszkańców, kilkakrotnie się załamały. Według ONZ w dalszym ciągu jest tam uwięzionych ok. 20 tys. ludzi - palestyńskich i syryjskich uchodźców.

Obóz został utworzony dla palestyńskich uchodźców po wojnie izraelsko-arabskiej z 1948 roku; w połowie 2012 roku obóz stał się sceną zaciętych walk, gdy przeniknęli do niego antyasadowscy rebelianci.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ przyjmuje rezolucję ws. pomocy dla Syrii Według danych ONZ w Syrii pomocy humanitarnej potrzebuje pilnie 9,3 mln osób.
Operacja w Hims. Czy zdążą wywieźć cywili? Wznowiono przerwaną wczoraj operację dostarczania pomocy żywnościowej i ewakuacji cywilów z syryjskiego miasta Hims. W jego centrum uwięzionych jest 2,5 tysiąca osób.
"Syryjski reżim nie chce negocjować" - _ Jesteśmy oburzeni na reżim za posługiwanie się strategią poddajcie się albo umrzecie z głodu _ - tłumaczą Przyjaciele Syrii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)