Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Agent z dawnej Jugosławii aresztowany. Był poszukiwany w Niemczech

0
Podziel się:

Sprawa zbrodniarza była przedmiotem sporu między Chorwacją, a Unią Europejską.

Agent z dawnej Jugosławii aresztowany. Był poszukiwany w Niemczech

Chorwacka policja aresztowała w środę byłego agenta tajnej policji w dawnej Jugosławii Josipa Perkovicia, który jest poszukiwany w Niemczech i którego sprawa wywołała w ubiegłym roku spór między Chorwacją a Unią Europejską.

Perković, który był członkiem tajnych służb dawnej Jugosławii i szefem wywiadu po osiągnięciu przez Chorwację niezależności w roku 1991, jest poszukiwany przez niemiecki wymiar sprawiedliwości za domniemany udział w zabójstwie w 1983 r. w Bawarii chorwackiego biznesmena i dysydenta Stjepana Durekovicia.

Do aresztowania Perkovicia doszło pierwszego dnia obowiązywania w Chorwacji zmian, które dostosowują chorwackie prawo do zasad Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA).

Chorwacja, która w lipcu dołączyła do Unii Europejskiej, początkowo nie chciała przystać na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej Perkovicia, powołując się na wewnętrzne przepisy, które zakładały, że Europejskim Nakazem Aresztowania nie można ścigać podejrzanych o przestępstwa popełnione przed 4 sierpnia 2002 roku. Przepisy niezgodne z unijnym prawem Chorwacja przyjęła zaledwie na trzy dni przed wstąpieniem do UE. Komisja Europejska zakwestionowała chorwackie przepisy. Ostatecznie Zagrzeb uchwalił w październiku ustawę dostosowującą prawo krajowe do zasad ENA. Ustawa weszła w życie 1 stycznia.

Nie wiadomo, jak długo potrwa rozpatrywanie wniosku o ekstradycję Josipa Perkovicia, który, jak pisze AFP, powołując się na adwokata aresztowanego, będzie oponował przeciwko wydaniu go do Niemiec.

Czytaj więcej w Money.pl
Chorwacji grożą sankcje. Kraj obiecuje zmiany Chorwacja obiecuje zmiany w prawie - tak, aby było ono zgodne z unijnymi zasadami. Chodzi o przepisy dotyczące europejskiego nakazu aresztowania.
Gdzie wypić w Chorwacji W miasteczku Jastrebarsk przez cały wrzesień trwa festiwal wina.
Chorwacja dziękuje Polsce za pomoc w Unii - _ Wejście do UE to dla nas powrót do domu _ - podkreślił ambasador Chorwacji Ivan Del Vechio.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)