Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afgańscy talibowie: misja NATO w Afganistanie to klęska i rozczarowanie

0
Podziel się:

Zbrojna interwencja Zachodu w Afganistanie łącznie kosztowała życie 3,5 tys. zachodnich żołnierzy.

Afgańscy talibowie: misja NATO w Afganistanie to klęska i rozczarowanie
(Jakub Czermiński/MON)

Afgańscy talibowie uznali dziś, nazajutrz po uroczystościach kończących 13-letnią misję bojową NATO w Afganistanie, że koalicja międzynarodowa w tym kraju _ poniosła klęskę i przyniosła rozczarowanie _.

_ - Stany Zjednoczone i ich sojusznicy-najeźdźcy, podobnie jak wszystkie aroganckie organizacje międzynarodowe, poniosły ewidentną porażkę w tej asymetrycznej wojnie _ - napisali talibowie w komunikacie opublikowanym w języku angielskim.

Oskarżyli siły NATO o doprowadzenie do rozlewu krwi w ich kraju. Według ONZ konflikt w Afganistanie kosztował w 2014 r. bez mała 10 tysięcy rannych i zabitych i jest to najkrwawszy rok od 2009 r. pod względem liczby ataków talibów na siły NATO.

Bilans ofiar po stronie afgańskich sił bezpieczeństwa i cywilów w tym roku jest najwyższy od początku wojny rozpoczętej w 2001 roku. W 2014 roku zginęło około 5 tys. afgańskich policjantów i żołnierzy i ponad 1500 cywilów.

Zbrojna interwencja Zachodu w Afganistanie łącznie kosztowała życie 3,5 tys. zachodnich żołnierzy (najwięcej, bo 2,2 tys. Amerykanów i pół tysiąca Brytyjczyków).

Afgańscy talibowie, pokonani i przegnani z kraju jesienią 2001 r., znów - razem z innymi sprzymierzonymi partyzanckimi armiami - kontrolują jedną trzecią kraju i choć nie oblegają stolicy, Kabulu, to niemal co tydzień dokonują tam zamachów bombowych.

Pod koniec września władze afgańskie podpisały z USA dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa oraz osobne porozumienie z NATO. Dzięki nim w kraju po 2014 r. pozostanie ok. 12 tys. zagranicznych żołnierzy, którzy będą szkolić siły afgańskie i im doradzać. Jednak nie będą już prowadzić misji bojowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Pod Kabulem płonie 400 cystern. To talibowie Samochody zajęły się ogniem po ostrzale rakietowym - podał przedstawiciel sił bezpieczeństwa, cytowany przez agencję AP. Do ataku przyznali się talibowie.
Kończy się polska misja w Afganistanie W bazie Bagram Polacy przekażą obowiązki grupie, która ma zająć się przygotowaniem nowej, mniejszej misji NATO.
Kolejne ataki na policjantów. 10 zabitych Według szacunków afgańskiego ministerstwa obrony w zeszłym roku zginęło ponad 4,4 tys. żołnierzy.
Wyślemy wojska do krajów bałtyckich? Na Litwę Polska wyśle cztery samoloty MiG-29 i do 100 żołnierzy i pracowników wojska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)