Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afganistan: Rząd sprzeciwia się wymianie talibów na żołnierza USA

0
Podziel się:

Wielu ludzi uznało decyzję za kolejną oznakę, że Stany Zjednoczone chcą się wycofać z tego kraju tak szybko, jako to możliwe.

Amerykańscy żołnierze w Afganistanie
Amerykańscy żołnierze w Afganistanie (Photo Courtesy of U.S. Army)

Kabul uznał, że przewiezienie tych pięciu wysokich rangą bojowników Talibanu z Guantanamo do Kataru było naruszeniem prawa międzynarodowego.

Zwolnionych z Guantanamo talibów przetransportowano wczoraj samolotem do Kataru w ramach porozumienia, na mocy którego uwolniony został sierżant Bowe Bergdahl, jedyny amerykański jeniec wojenny w Afganistanie, przetrzymywany tam od pięciu lat. Bergdahl odleciał do szpitala wojskowego w Niemczech. Uwolnieni talibowie muszą pozostać w Katarze przez rok.

Reuters pisze, że ta wymiana wywołała gniew w Afganistanie. Wielu ludzi uznało ją tam za kolejną oznakę, że Stany Zjednoczone chcą się wycofać z Afganistanu tak szybko, jako to możliwe. Plany Waszyngtonu przewidują wycofanie wszystkich wojsk USA z tego kraju do końca 2016 roku. _ - Żaden rząd nie może przekazywać obywateli jakiegoś kraju do kraju trzeciego jako więźniów _ - podkreśliło MSZ Afganistanu w oświadczeniu, wydanym w niedzielę wieczorem.

Reuters zwraca uwagę, że prezydent Afganistanu Hamid Karzaj, który nie był wtajemniczony w przygotowania do wymiany jeńców, co - według rządu USA - miało zapobiec przeciekom, nie skomentował tej sprawy, ale oświadczenie MSZ zostało rozesłane mailem z jego biura prasowego.

Agencja Reutera wyraża opinię, że wymiana jeńców jeszcze pogłębi nieufność między Karzajem a administracją USA.

Zdaniem wywiadu Afganistanu, na którego anonimowych przedstawicieli powołuje się Reuters, uwolnieni talibowie znów sięgną po broń. Wszyscy byli zaklasyfikowani przez Pentagon do grupy _ wysokiego ryzyka _; zajmowali wysokie stanowiska w reżimie talibów, zanim został on obalony w 2001 roku przez koalicję pod wodzą USA. Co najmniej dwóch z nich jest podejrzanych o dokonanie zbrodni wojennych - dodaje Reuters powołując się na przecieki dokumentów amerykańskich sił zbrojnych.

Wymiana jeńców została też skrytykowana w USA przez polityków republikańskich, którzy zarzucili administracji prowadzenie negocjacji z terrorystami i ostrzegli, że uwolnieni talibowie prawdopodobnie powrócą do walki. Senator John McCain wyraził zaniepokojenie faktem, że to Taliban wskazał jeńców, których miano uwolnić i uwolniono.

Szef Pentagonu Chuck Hagel odrzucił oskarżenia o negocjowanie z terrorystami, argumentując, że wymianę jeńców przygotował rząd Kataru.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziecko ranne w zamachu. Kilku zabitych Do zamachu doszło w godzinach rannych, kiedy pracownicy tureckiej firmy budowlanej udawali się do pracy.
Ostatnia ofensywa talibów w Afganistanie Wojska koalicji międzynarodowej z końcem roku mają wycofać się z Afganistanu.
Talibowie zakłócą wybory prezydenckie? Afgańscy bojownicy ostrzegli, że mobilizują wszystkie siły, by zakłócać głosowanie zaplanowane na 5 kwietnia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)