Notowania

wojna w afganistanie
04.04.2014 12:49

Afganistan: atak na zagraniczne dziennikarki, jedna nie żyje

Afgański policjant zastrzelił 48-letnią Anjęa Niedringhaus z Niemiec. Do zdarzenia doszło w prowincji Chost niedaleko granicy z Pakistanem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Afgański policjant otworzył ogień do dwóch dziennikarek agencji Associated Press, zabijając fotoreporterkę i poważnie raniąc korespondentkę. Kobiety podróżowały w chronionym przez wojsko i policję konwoju z obserwatorami wyborów prezydenckich.

Na miejscu zginęła Niemka, 48-letnia Anja Niedringhaus. Towarzysząca jej 60-letnia Kanadyjka Kathy Gannon ma dwie rany postrzałowe, ale zdaniem lekarzy jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

_ - Anja i Kathy spędziły razem w Afganistanie kilka lat relacjonując konflikt i opisując życie ludzi tam mieszkających. Anja była dynamiczną dziennikarką, kochaną za robione zdjęcia, ciepłe serce i radość życia. Jesteśmy zdruzgotani _ - powiedziała redaktor Kathleen Carroll z agencji AP.

FILM POŚWIĘCONY ZABITEJ ANJI NIEDRINGHAUS:

Dziennikarki podróżowały w konwoju wiozącym obserwatorów wraz z urnami do głosowania. Do zdarzenia doszło w prowincji Chost niedaleko granicy z Pakistanem. Niedringhaus i Gannon jechały prywatnym samochodem w towarzystwie innego dziennikarza i kierowcy. Konwój był chroniony przez afgańskich żołnierzy i policjantów.

Towarzyszący kobietom dziennikarz poinformował, że do ataku doszło na jednym z postojów w strzeżonym obozie. Powiedział, że w pewnym momencie do samochodu podszedł uzbrojony policjant i krzycząc _ Bóg jest wielki _ otworzył ogień. Następnie poddał się funkcjonariuszom sił bezpieczeństwa.

W całym Afganistanie panuje napięta sytuacja w związku z sobotnimi wyborami, które mają wyłonić następcę prezydenta Hamida Karzaja. W ostatnim czasie często dochodziło do ataków talibów. W zeszłym miesiącu uzbrojeni napastnicy, w tym zamachowcy samobójcy, zaatakowali biuro komisji wyborczej. Również w marcu w ataku na chroniony hotel w Kabulu zginął korespondent agencji AFP oraz obserwator wyborów.

Czytaj więcej w Money.pl
Atak na gmach komisji wyborczej w Kabulu Nieznani napastnicy zajęli dziś budynek i ostrzelali położoną w jego pobliżu siedzibę międzynarodowej komisji wyborczej w centrum Kabulu.
Mała dziewczynka ofiarą ataku na pensjonat Wśród osób, które przebywały w budynku, było co najmniej trzech Amerykanów, Peruwiańczyk, Malezyjczyk oraz obywatel jednego z państw afrykańskich.
Tagi: wojna w afganistanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz