Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera w Pakistanie. Aresztowano młodą chrześcijankę, podejrzaną o bluźnierstwo

0
Podziel się:

Policja zatrzymała dziewczynę na 14 dni, podkreślając, że rozgniewany tłum mógłby jej wyrządzić krzywdę. Wobec rodziców, którzy również otrzymywali pogróżki, zastosowano areszt prewencyjny.

Afera w Pakistanie. Aresztowano młodą chrześcijankę, podejrzaną o bluźnierstwo
(AP/FOTOLINK/East News)

Chrześcijańską dziewczynkę, którą sąsiedzi oskarżyli o bluźnierstwo, m. in. palenie Koranu, aresztowano w Islamabadzie - potwierdziła dziś policja. Napływają sprzeczne informacje o wieku zatrzymanej. Według jednych źródeł ma ona 11-12 lat, innych 16.

Nie wyklucza się też, że zatrzymana w czwartek dziewczyna może być upośledzona umysłowo. Podobno nie potrafiła logicznie odpowiadać na pytania, zadawane przez policjantów. Policja wkroczyła do akcji, gdy jej dom w biednej dzielnicy Islamabadu otoczyły setki sąsiadów, rozgniewanych pogłoskami, że dopuściła się ona bluźnierstwa, m.in. paląc Koran.

Policja zatrzymała dziewczynę na 14 dni, podkreślając, że rozgniewany tłum mógłby jej wyrządzić krzywdę. Wobec rodziców, którzy również otrzymywali pogróżki, zastosowano areszt prewencyjny. Wszczęto śledztwo w związku z podejrzeniem o bluźnierstwo. Z okolicy, w której mieszka dziewczyna, uciekło wiele chrześcijańskich rodzin, obawiając się prześladowań.

Państwowe media poinformowały, że prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari polecił resortowi spraw wewnętrznych przygotowanie raportu w sprawie zatrzymania dziewczyny i stawianych jej zarzutów.

Agencja Associated Press odnotowuje, że w Pakistanie za obrazę proroka Mahometa i za zbezczeszczenie Koranu - świętej księgi muzułmanów - teoretycznie może grozić nawet kara śmierci, choć w praktyce wymiar sprawiedliwości nie jest aż tak surowy. Jednocześnie agencja wskazuje jednak, że pakistańscy chrześcijanie żyją w strachu przed oskarżeniami o bluźnierstwo, a wielu krytyków tej sytuacji wskazuje, iż prawo bywa wykorzystywane do załatwiania porachunków.

Zdarza się, że rozgniewany tłum bierze sprawy we własne ręce i linczuje podejrzanych o dopuszczenie się bluźnierstwa. W lipcu do takiego linczu doszło w mieście Bahawalpur w środkowym Pakistanie.

Próby nowelizacji bądź uchylenia rygorystycznych przepisów prawa, dotyczących bluźnierstwa, napotykają wielki opór. W zeszłym roku zastrzeleni zostali dwaj liberalni politycy, którzy wypowiadali się przeciwko temu prawu. Zamachy te podsyciły obawy przed narastaniem ekstremizmu religijnego w Pakistanie.

AP pisze jednak, powołując się na wypowiedź policjanta, który zastrzegł sobie anonimowość, że sprawa zatrzymanej właśnie dziewczyny nie wydaje się zbyt poważna i zapewne zostanie umorzona, kiedy już napięcie opadnie.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t26728.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzis;10;rocznica;smierci;marka;kotanskiego,50,0,1144114.html) Dziś mija 10 lat od tragicznego wypadku Zginął w 2002 roku w wypadku samochodowym. Miał 60 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t89997.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/fala;samobojstw;w;amerykanskiej;armii,208,0,1143760.html) Fala samobójstw w amerykańskiej armii W lipcu więcej żołnierzy odebrało sobie życie, niż zginęło w Afganistanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t219948.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wypadek;autobusu;zginelo;31;osob,201,0,1139145.html) Tragedia na drodze. Nie żyje 31 osób W tym kraju w wypadkach samochodowych ginie co roku ponad 100 tysięcy osób. To najwięcej na świecie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)