Notowania

czechy
15.06.2013 15:55

Afera w Czechach. Prezydent mówi o poważnych zarzutach

To pierwsza reakcja czeskiego prezydenta na ujawnioną w mijającym tygodniu aferę korupcyjną w najwyższych urzędach państwowych. Będzie dymisja rządu?

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAN ZDZARSKI JR/EastNews)

Sąd orzekł, że szefowa gabinetu czeskiego premiera Petra Neczasa, Jana Nagyova - jedna z zatrzymanych przez policję pod zarzutem korupcji i nadużycia władzy - zostaje tymczasowo aresztowana - powiedział jej adwokat. Prezydent Czech Milosz Zeman (na zdj.) ocenił, że zarzuty wysuwane przeciwko współpracownikom szefa rządu Petra Neczasa _ są bardzo poważne. _

Jest to pierwsza reakcja czeskiego prezydenta na ujawnioną w mijającym tygodniu aferę korupcyjną w najwyższych urzędach państwowych.

Spytany, czy centroprawicowy rząd nie powinien ustąpić, Zeman powiedział: _ Uważam, że zarzuty, które zostały postawione, są bardzo poważne _. _ - Po uzyskaniu informacji od szefa policji i prokuratora generalnego dochodzę do wniosku, że zarzuty te oparte są na wystarczających dowodach _ - dodał.

Czeska prokuratura poinformowała, że wystąpiła do sądu o orzeczenie tymczasowego aresztowania wszystkich siedmiu osób podejrzanych o udział w aferze korupcyjnej. Areszt ma im uniemożliwić wpływanie na świadków. Główną podejrzaną w skandalu jest właśnie Jana Nagyova. Sąd, który obradował przy zamkniętych drzwiach, nie wziął pod uwagę jej wyjaśnień. Zeznała ona jedynie, że nie przewidziała negatywnych skutków swoich działań i że jej postępowanie nie było celowe.

Nagyovej zarzuca się nadużywanie stanowiska. Miała ona sama zlecać szefom wojskowych służb informacyjnych śledzenie małżonki premiera. Nagyova otrzymała od generała Milana Kovandy nagrane na pendrivie materiały. Szefowa gabinetu premiera, która od lat jest w bliskich stosunkach z Petrem Neczasem, chciała doprowadzić do zdyskredytowania jego małżonki po to, żeby rozbić małżeństwo. Adwokat Nagyovej zapowiedział złożenie odwołania.

Według czeskich mediów w trakcie prowadzonej od nocy ze środy na czwartek w siedzibie rządu i innych miejscach rozległej akcji policyjnej Jednostki Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej aresztowano kilka osób, zajmujących obecnie lub w niedawnej przeszłości wysokie stanowiska w aparacie władzy.

Wśród zatrzymanych oprócz Nagyovej mają się też znajdować szef urzędu rady ministrów Lubomir Poul i naczelnik wywiadu wojskowego Milan Kovanda. Opozycja domaga się dymisji Neczasa. Premier oświadczył jednak, że nie ma zamiaru rezygnować ze stanowiska, i wyraził przekonanie, że jego współpracownicy _ nie dopuścili się niczego niegodnego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Skandal polityczny w Czechach. Upadnie rząd? Przywódca czeskiej opozycji wezwał premiera do rezygnacji ze stanowiska w związku z aferą korupcyjną.
Ta wizyta pozwoli wykorzystać potencjał Polski Czeski prezydent odwiedzi Warszawę na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Czesi mają nowego prezydenta. Przysiągł że... Milosz Zeman w pierwszym prezydenckim przemówieniu powiedział, że chce być _ głosem wszystkich obywateli _.
Tagi: czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz