Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera taśmowa w PSL. "Premier miał wiedzę na temat sytuacji"

0
Podziel się

- Tusk powinien zniknąć z polskiego życia publicznego. Jest ku temu 100 powodów - uważa Jarosław Kaczyński.

Afera taśmowa w PSL. "Premier miał wiedzę na temat sytuacji"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEpXHnKd

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił dzisiaj, że premier Donald Tusk miał wiedzę na temat sytuacji w Agencji Rynku Rolnego i ją tolerował. _ Po co jest premierem? To samo przez się jest powodem, aby ustąpił _ - mówił Kaczyński na konferencji prasowej.

Podczas konferencji politycy PiS zapowiedzieli także złożenie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na działaniu na szkodę zależnej od ARR firmy Elewarr m.in. przez jej dyrektora generalnego Andrzeja Śmietankę.

Szef PiS przypomniał, że Donald Tusk rządzi już pięć lat i wobec tego ma obowiązek wiedzieć, co się dzieje w sferze spółek Skarbu Państwa. _ - Skoro wie, powinien reagować, skoro nie reaguje, dopuszcza się nadużycia nie tylko w kategoriach politycznych, ale i kategoriach prawnych _ - ocenił.

bEpXHnKf

_ - Jeśli chodzi o szefa Agencji Rynku Rolnego Władysława Łukasika, który stał się swego rodzaju bohaterem, to pan premier otrzymał dokumenty z CBA, razem z aktem oskarżenia w 2009 roku, nie kiwnął palcem, cały czas to tolerował _ - powiedział Kaczyński.

B. szef CBA Mariusz Kamiński (PiS) w wywiadzie dla _ Super Expressu _ w tym tygodniu mówił, że w 2009 roku zgłosiło się do Biura kilku pracowników ARR, którzy opowiedzieli o przypadkach łamania prawa, nepotyzmu i ustawiania konkursów w Agencji. _ - Przedstawiłem premierowi Tuskowi bardzo szczegółową informację na ten temat. Zupełnie w tej sprawie nie zareagował, choć liczyłem, iż podejmie zdecydowane działania, aby uzdrowić sytuację _ - relacjonował Kamiński.

_ - Mamy kryzys, dokładnie ujawnienie kryzysu, który trwa, całego systemu nadużyć, systemu, którego sworzniem jest pan, który próbuje się od tego odciąć, czyli pan Donald Tusk _ - oświadczył na konferencji prezes PiS.

Według Kaczyńskiego nieprawidłowości w spółkach podległych ARR, to w porównaniu z zaniedbaniami w związku z katastrofą smoleńską _ małe nic _. _ - To małe nic w zupełności wystarczy, żeby w demokratycznym kraju ten premier i ten rząd musiał ustąpić. W demokratycznym kraju, a nie oligarchii, którą jest dzisiejsza Polska, popieranej w sposób niebywały przez znaczną część mediów _ - dodał.

bEpXHnKl

Zapytany o pomysł premiera, aby o obsadzie spółek Skarbu Państwa decydował neutralny komitet nominacyjny, szef PiS odpowiedział: _ - Jest jeden pomysł. Tusk powinien zniknąć z polskiego życia publicznego. Jest ku temu 100 powodów _.

Poseł PiS Przemysław Wipler, który razem z innym posłem PiS Dawidem Jackiewiczem w siedzibie Elewarru przeglądał dokumenty spółki, zapowiedział złożenie wniosku do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez Śmietankę.

Jak zaznaczył, Śmietanko otrzymywał _ niebotyczne _ wynagrodzenia i premie. _ - Te premie miały być wypłacane w zamian za realizację zadań nakładanych na pana Śmietanko przez radę nadzorczą i walne zgromadzenie. Nie ma żadnych uchwał, które nakładałyby tego rodzaju zadania. To działania na szkodę spółki _ - uznał Wipler.

Poseł mówił też, że Śmietanko odbył jako dyrektor generalny Elewarru 24 egzotyczne podróże m.in. do Chin, Japonii, Wietnamu, Arabii Saudyjskiej i USA.

bEpXHnKm

Polityk podał też przykłady nepotyzmu, który - jego zdaniem - występuje w Elewarrze. W firmie - jak powiedział - pracuje syn posła PSL Stanisława Żelichowskiego, w spółkach zależnych pracują zaś bracia posła Eugeniusza Kłopotka i europosła Jarosława Kalinowskiego.

Podczas konferencji Kaczyński był pytany m.in. o fragment nagrań mówiący o _ wciskaniu ludzi PiS-u _ do spółek rolnych. _ - Nic o żadnym wciskaniu PiS-u nie wiem (...) Fragment jest, ale kompletnie z niego nic nie wynika _ - odpowiedział szef PiS.

_ Puls Biznesu _ ujawnił rozmowy szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat możliwych nieprawidłowości w spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa, w tym w spółce Elewarr (należącej do Agencji Rynku Rolnego). Ta sprawa stała się powodem dymisji ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL chce nas wziąć na przeczekanie? Ludowcy liczą, że do jesieni uda się na tyle wyjaśnić sprawę taśm, że partia będzie mogła złapać wreszcie oddech.
Tusk wiedział o nadużyciach? "Nie kiwnął palcem" - _ Jeśli mówi dzisiaj, że nie czytuje raportów, to - przepraszam bardzo - po co jest premierem? _ - pyta Jarosław Kaczyński.
Donald Tusk zaciera ręce, oto powody Znamy wyniki najnowszego sondażu poparcia dla partii. Zobacz, dlaczego Janusz Palikot się martwi, a Zbigniew Ziobro może się cieszyć.
bEpXHnKG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)