Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa. PiS złoży wniosek o wotum nieufności

0
Podziel się:

Prezes Jarosław Kaczyński zarzucił premierowi, że nie odniósł się do meritum sprawy, a jedynie zastosował prosty chwyt. Gliński powróci do gry?

Afera taśmowa. PiS złoży wniosek o wotum nieufności
(PAP/Radek Pietruszka)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia - tak jak planowała - złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Ocenił, że wystąpienie premiera w Sejmie w sprawie podsłuchów było puste, nie odnoszące się do meritum sprawy. Profesor Piotr Gliński prawdopodobnie znowu będzie kandydatem PiS na premiera rządu technicznego. Oficjalnie nikt tego jeszcze nie potwierdza, ale też nikt nie zaprzecza.

[Aktualizacja: 22:20]

Rząd Donalda Tuska uzyskał wotum zaufania. Za było 237 posłów, przeciw - 203. Nikt nie wstrzymał się od głosu.Sejm udziela wotum zaufania Radzie Ministrów zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że jutro złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Według doniesień medialnych kandydatem na premiera rządu technicznego z ramienia PiS będzie profesor Piotr Gliński. Wcześniej Tusk przedstawił informację na temat ujawnionych przez _ Wprost _ podsłuchanych rozmów polityków, w tym ministrów.

_ - Wystąpienie Donalda Tuska nie odniosło się w żaden sposób do meritum, tzn. do tej ogromnej skali patologii władzy, która została ujawniona. Z tego punktu widzenia było całkowicie puste - został zastosowany prosty chwyt, który zresztą sugerował przedtem Leszek Miller, więc jeżeli ktoś tutaj mówił o jakichś pokerowych grach, to też się mylił, albo ma bardzo krótką pamięć. I sprawa pozostaje otwarta _ - powiedział Kaczyński dziennikarzom po informacji premiera.

Prof. Gliński powraca?

Oficjalnie nikt tego jeszcze nie potwierdza ale też nikt, łącznie z samym profesorem nie zaprzecza. Profesor Piotr Gliński miał być antidotum na kryzys państwa, ale w marcu ubiegłego roku wniosek PiS nie uzyskał sejmowej większości i kandydatura przepadła. Tym razem PiS też nie ma poparcia opozycji i też się tym nie przejmuje.

Posłowie tłumaczą, że w tej sytuacji nie ma potrzeby szukania innego ponadpartyjnego kandydata a jest okazja do debatowania i prezentowania racji politycznych PiS.

Po ujawnieniu nagrań podsłuchanych rozmów, SLD i jego szef Leszek Miller nawoływali premiera do przedstawienia informacji w Sejmie, a następnie do zwrócenia się o wyrażenie rządowi wotum zaufania.

Kaczyński zapowiedział, że klub PiS - tak jak zapowiadał wcześniej - złoży wniosek o wotum nieufności wobec obecnej Rady Ministrów. _ Ta sprawa wymaga poważnej dyskusji, nie 10-minutowych oświadczeń _ - powiedział szef PiS.

_ - Będziemy prowadzili wszystkie przewidziane przez prawo, możliwe w ramach prawa akcje społeczne. Będziemy zwracali się do prokuratury, do innych organów państwa o to, żeby to wszystko, co wiąże się z tą aferą, zostało wyjaśnione. Jednocześnie będziemy w ten sposób dążyli do tego, żeby dni tego rządu były już policzone, bo jeżeli w Polsce jest jakiś wielki problem, to tym problemem jest rząd Donalda Tuska _ - powiedział prezes PiS.

Czytaj więcej w Money.pl
Tomasz Nałęcz atakuje prezesa PiS za list - _ Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest niedopuszczalna _ - ocenia prezydencki doradca.
_ Możemy odegrać w Unii większą rolę niż PO _ _ Jesteśmy tak blisko wyniku, że sondaże już tracą znaczenie. Mamy nadzieję, że na tym ostatnim ostatnim odcinku wyprzedzimy Platformę. Po prostu mamy lepszy program i lepsze propozycje _.
PiS chce zaostrzyć przepisy dotyczące aborcji _ - Względy eugeniczne, które są w tej chwili jedną z podstaw do legalnej aborcji powinny być wycofane - _ocenił prezes PiS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)