Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera szpiegowska. Edward Snowden mówi, z kim współpracują Amerykanie

0
Podziel się:

Rozmowę z informatykiem, który ujawnił szpiegowską aferę, publikuje w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik Der Spiegel.

Afera szpiegowska. Edward Snowden mówi, z kim współpracują Amerykanie
(windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Amerykańskie służby odpowiedzialne za podsłuchy i inwigilację internetu współpracują z niemieckim wywiadem - twierdzi Edward Snowden. Rozmowę z informatykiem, który ujawnił szpiegowską aferę, publikuje w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _. Wywiad przeprowadzono jeszcze przed wybuchem skandalu.

Snowden mówił wówczas, że w sprawie internetowej inwigilacji amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego kooperuje z podobnymi służbami w innych krajach, w tym z Niemcami. Jak czytamy, współpraca jest tak zorganizowana, aby w razie wpadki chronić głównych polityków w zaangażowanych państwach.
_ _

_ Der Spiegel _ dodaje, że współpraca między Stanami Zjednoczonymi, a Niemcami jest bardzo intensywna. Amerykanie mieli nawet zapewnić niemieckiemu wywiadowi technologię do sprawdzania danych elektronicznych przechodzących przez Niemcy. Chodzi między innymi o dane z regionu Bliskiego Wschodu. Szef niemieckiego wywiadu miał niedawno przyznać w Bundestagu, że służby podbierają informacje z pięciu węzłów komunikacyjnych znajdujących się na terenie Niemiec.

Na początku czerwca były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edward Snowden ujawnił, iż Agencja gromadzi na szeroką skalę dane na temat połączeń telefonicznych i komunikacji internetowej w USA i Europie.

Agencja miała też podsłuchiwać rozmowy w przedstawicielstwach Unii Europejskiej w Waszyngtonie i Nowym Jorku, a nawet w unijnych instytucjach w Brukseli. Snowden od tego czasu ukrywa się, najprawdopodobniej w Rosji. W Stanach Zjednoczonych grozi mu proces za zdradę i ujawnienie tajnych informacji.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Co ze Snowdenem? "Rosja nikogo nie wydaje" Na konferencji prasowej w Moskwie Putin zadeklarował również, że ekstradycja Snowdena do USA nie wchodzi w grę.
Niemcy do Amerykanów: Podsłuchiwaliście? Czy doniesienia medialnie o użyciu przez USA środków niewspółmiernych do potrzeb są prawdziwe?
Sprawa Snowdena wywoła konflikt z Rosją? Sprawa Snowdena, który przebywa wciąż w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, nie powinna poróżnić Stanów Zjednoczonych i Rosji - pisze dziennik _ Financial Times _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)