Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera podsłuchowa
17.09.2014 16:00

Afera podsłuchowa. Śledztwo przedłużone o trzy miesiące

Do tej pory zarzuty postawiono czterem osobom i przesłuchano 59 osób, których rozmowy były nielegalnie nagrywane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS/Bartosz Krupa)

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga przedłużyła do połowy grudnia śledztwo w sprawie podsłuchiwania osób publicznych w dwu warszawskich restauracjach - poinformowała rzeczniczka prokuratury Renata Mazur.

Przypomniała, że do tej pory zarzuty postawiono czterem osobom. Przesłuchano 59 osób, których rozmowy były nielegalnie nagrywane. Spośród nich 31 złożyło wniosek o ściganie sprawców i ma status osoby pokrzywdzonej. Ustalane są terminy przesłuchania kolejnych osób.

Trwa weryfikacja wyjaśnień złożonych przez podejrzanych. _ - Ze względu na dobro śledztwa i jego rozwojowy charakter nie jest możliwe udzielanie informacji na temat wyników już przeprowadzonych czynności oraz działań zaplanowanych przez prokuratora. Podyktowane jest to koniecznością zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania _ - podkreśliła Mazur.

Rzeczniczka dodała, że prokuratura czeka na wyniki prowadzonych przez biegłych badań nośników informatycznych. Od treści tych opinii uzależnione będą dalsze czynności śledcze.

Od lipca 2013 r. w dwu warszawskich restauracjach podsłuchano kilkadziesiąt osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych. Część nielegalnie podsłuchanych rozmów została opisana w tygodniku _ Wprost _. Prokuratura pod koniec czerwca postawiła zarzuty biznesmenom Markowi Falencie i Krzysztofowi Rybce oraz Łukaszowi N. i Konradowi L. - pracownikom restauracji, w których dokonywano podsłuchów. Falenta nie przyznał się do tych zarzutów i zapewnia, że jest niewinny.

Praska prokuratura okręgowa w związku z treścią ujawnionych nagrań prowadzi jeszcze jedno śledztwo. Dotyczy ono ujawnionej treści nielegalnie podsłuchanej rozmowy b. ministra transportu Sławomira Nowaka i b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. Wszczęto je w sprawie przekroczenia uprawnień przez b. wiceministra finansów poprzez podjęcie niezgodnych z prawem działań w celu udaremnienia kontroli skarbowej w firmie żony Nowaka. Mazur powiedziała w środę PAP, że je również przedłużono do połowy grudnia.

Praska prokuratura wyłączyła ze sprawy kilka innych wątków. W Łomży prowadzone jest śledztwo w sprawie działań w redakcji _ Wprost _ prokuratorów z praskiej prokuratury oraz funkcjonariuszy ABW uczestniczących w czynnościach w redakcji. W Łodzi prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie ewentualnego naruszenia nietykalności oraz stosowania przemocy wobec prokuratorów i funkcjonariuszy ABW w redakcji _ Wprost _. Drugie łódzkie śledztwo dotyczy możliwości niedopełnienia obowiązków przez policjantów przy zabezpieczeniu działań śledczych.

Wczoraj jeden z wątków umorzyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Było to śledztwo w sprawie podsłuchanej nielegalnie rozmowy ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. Prokuratura uznała, że żaden z funkcjonariuszy publicznych nie przekroczył uprawnień, nie miało też miejsca niedopełnienie obowiązków.

W środę klub PiS złożył w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej do sprawy podsłuchów. Według PiS koalicja rządząca dąży do tego, aby sprawa zniknęła z debaty publicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Bartłomiej Sienkiewicz po przesłuchaniu w sprawie afery taśmowej Szef MSW spędził dziś w prokuraturze ponad godzinę.
"Państwo zawiodło ws. afery taśmowej" PiS domaga się komisji śledczej.
Falenta: prokuratura łamie prawo. Śledczy: wszystko jest w porządku Biznesmen podejrzany o udział w aferze taśmowej skarży się na działanie wymiaru sprawiedliwości. Słusznie?
Tagi: afera podsłuchowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz