Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera podsłuchowa
25.10.2013 19:26

Afera podsłuchowa. Niemcy chcą wyjaśnień w sprawie inwigilacji Merkel

- Gdyby zarzuty potwierdziły się, byłby to ciężki przypadek nadużycia zaufania pomiędzy bliskimi przyjaciółmi i politycznymi partnerami - zaznaczył Joachim Gauck.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Niemiec Joachim Gauck (na zdjęciu) wezwał swojego amerykańskiego partnera politycznego Baracka Obamę do wyjaśnienia zarzutów dotyczących rzekomej inwigilacji przez amerykańskie służby wywiadowcze niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.-

_ Amerykański prezydent powinien wyraźnie wytłumaczyć, co się stało, i w jaki sposób można odzyskać utracone zaufanie _ - powiedział Gauck. - _ Gdyby zarzuty potwierdziły się, byłby to ciężki przypadek nadużycia zaufania pomiędzy bliskimi przyjaciółmi i politycznymi partnerami _ - zaznaczył prezydent.

Jego zdaniem istnieje obecnie potrzeba _ nowych wiążących ustaleń, co jest dozwolone, a co nie _. Takie ustalenia muszą dotyczyć wszystkich obywateli. Jeżeli ludzie muszą obawiać się, że ich komunikacja jest kontrolowana, to oznacza to utratę ich osobistej wolności - powiedział Gauck.

Niemiecki rząd poinformował w środę, że amerykańskie służby mogły kontrolować telefon komórkowy Merkel. Szefowa niemieckiego rządu w rozmowie telefonicznej z Obamą poprosiła o wyjaśnienie zarzutów. Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle wezwał do ministerstwa ambasadora USA, by wyrazić dezaprobatę władz w Berlinie. Jak donoszą media, operacja podsłuchiwania Merkel mogła być sterowana z budynku ambasady USA w Berlinie. Jak się okazało, służby miały dostęp do telefonu używanego przez Merkel do kontaktów partyjnych.

Gauck, pastor i były uczestnik antykomunistycznej opozycji w NRD, należy do grupy proamerykańsko nastawionych polityków w Niemczech. W lecie, w początkowej fazie skandalu, wywołanego przez byłego pracownika służb amerykańskich Edwarda Snowdena, który ujawnił szereg dokumentów wskazujących na kontrolowanie na wielką skalę przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego NSA rozmów telefonicznych i e-maili w krajach uważanych za sojuszników USA, prezydent przez długi czas nie zabierał głosu. Krytycy zarzucali mu bagatelizowanie problemu podsłuchów i zbyt idealistyczne podejście do Ameryki.

Czytaj więcej w Money.pl
Specsłużby USA podsłuchiwały? "Nic nie wiem" Pytany o doniesienia medialne, minister obrony Tomasz Siemoniak powiedział, że nie ma wiedzy na ten temat.
Skandal z podsłuchami. To totalitaryzm? Wiemy dobrze, czym jest totalitaryzm - powiedział szef KE Jose Barroso pytany o skandal związany z inwigilowaniem przez amerykański wywiad kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Merkel odniosła się do afery podsłuchowej Coś takiego między przyjaciółmi jest nie do zaakceptowania - powiedziała niemiecka kanclerz w Brukseli, przed rozpoczęciem unijnego szczytu.
Tagi: afera podsłuchowa, joachim gauck, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz