Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera podsłuchowa: 29 włamań do telefonu minister

0
Podziel się:

Haker działający na zlecenie tabloidu "News of the World" ("NotW") włamał się
do telefonu Tessy Jowell, minister kultury, mediów i sportu w rządzie Tony'ego Blaira.

Afera podsłuchowa: 29 włamań do telefonu minister
(bowie15/iStockphoto)

Haker działający na zlecenie tabloidu "News of the World" ("NotW") włamał się 29 razy do telefonu Tessy Jowell, minister kultury, mediów i sportu w rządzie Tony'ego Blaira - ujawniono we wtorek na procesie przed sądem karnym w Londynie.

Według prokuratora Marka Bryant-Herona haker Glenn Mulcaire włamywał się do skrzynki głosowej w prywatnym telefonie komórkowym Jowell między 4 marca a 25 lipca 2006 r.

W tym okresie były mąż Jowell, David Mills, powiązany z firmami należącymi do ówczesnego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, był oskarżony we Włoszech o pranie pieniędzy i oszustwa podatkowe, ale uniewinnił go najwyższy sąd kasacyjny.

Mulcaire przyznał się do hakerskich włamań. Jedno z nagrań pozostawione w skrzynce głosowej Jowell policja znalazła w prywatnym domu hakera. Mulcaire wystawiał też gazecie rachunki za informacje o prywatnym życiu Jowell i Millsa.

Jowell nie była jedyną minister namierzoną przez "NotW". W sierpniu 2004 r. gazeta ujawniła, wykorzystując informacje z nielegalnych podsłuchów, pozamałżeński romans ministra pracy i emerytur Davida Blunketta.

Ławie przysięgłych pokazano też sporządzoną przez Mulcaire'a listę osób wytypowanych do namierzenia i sprawozdanie o postępach. Na liście figuruje m.in. ówczesna narzeczona księcia Williama Kate Middleton, obecnie księżna Cambridge.

Ogółem na ławie oskarżonych w aferze podsłuchowej zasiada osiem osób. Główne postacie to byli redaktorzy naczelni "NotW" i "The Sun" Andy Coulson i Rebekah Brooks. Postawione im zarzuty dotyczą podsłuchiwania nagrań z prywatnych poczt głosowych między 3 października 2000 roku a 9 sierpnia 2006 roku. Współoskarżonymi w procesie są m.in.: były szef działu newsów "NotW" Ian Edmondson i były redaktor prowadzący tabloidu Stuart Kuttner.

Czytaj więcej w Money.pl
Podsłuchy zagrażają relacjom handlowym Afera podsłuchowa grozi opóźnieniem strefy wolnego handlu między USA a UE - ostrzegają europosłowie.
Szefowie wywiadu USA bronią praktyk NSA Szef wywiadu USA James Clapper zapewniał, że sojusznicy USA także prowadzą działania wywiadowcze przeciwko amerykańskim liderom
Brytyjczyk hakował sieci rządu USA 28-letni Brytyjczyk Lauri Love został aresztowany w Anglii w związku ze stawianymi mu w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych zarzutami.
Niemcy będą mieć własny Internet? Trudno się dziwić ostrej reakcji po tym, jak się okazało, że najważniejsza osoba w kraju była podsłuchiwana przez zagraniczne służby wywiadowcze.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)