Notowania

Przejdź na
wiadomości
17.03.2014 19:51

Afera pedofilska w Kościele. Ksiądz-pedofil zatrzymany

Ks. Grzegorz K. został już prawomocnie skazany na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata za czyny o charakterze pedofilskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Ks. Grzegorz K., były proboszcz parafii na warszawskim Tarchominie, skazany już prawomocnie za czyny o charakterze pedofilskim, został dziś zatrzymany. Ma to związek ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Wołominie.

_ - Został zatrzymany dzisiaj na polecenie prokuratura. Jutro będą prowadzone z nim czynności _ - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur.

Wołomińska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie m.in. obcowania płciowego z małoletnim, dopuszczania się wobec niego tzw. innych czynności seksualnych oraz prezentowania małoletniemu treści pornograficznych. Do czynów tych miało dochodzić w sposób ciągły od 1 stycznia 2000 r. do 7 stycznia 2003 w Radzyminie i w Otwocku Wielkim.

Śledztwo wszczęto w związku ze złożeniem przez pokrzywdzonego pisemnego zawiadomienia o przestępstwie. Wpłynęło ono do Prokuratury Rejonowej w Wołominie w październiku 2013 r. Jak wynika z zawiadomienia i przesłuchania pokrzywdzonego, sprawa dotyczy zasadniczo czynów, które ks. Grzegorz K. miał popełnić w czasie, gdy był proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Otwocku Wielkim. Do pierwszych czynów miało też dochodzić, gdy był wikariuszem w Radzyminie.

Ks. Grzegorz K. został już prawomocnie skazany na roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata za czyny o charakterze pedofilskim wobec ministranta w Otwocku w 2001 r.

Oskarżenie w tej sprawie dotyczyło _ innej czynności seksualnej _ z osobą poniżej 15. roku życia (za co grozi nawet do 12 lat więzienia). W marcu 2013 r. Sąd Rejonowy w Otwocku skazał księdza. Obrona złożyła apelację, w której wnosiła o jego uniewinnienie. Jednak pod koniec stycznia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga oddalił apelację jako bezzasadną.

Księdza K. - poza sprawą prowadzoną przez prokuraturę w Wołominie - czeka jeszcze drugi proces za _ inną czynność seksualną _ z osobą poniżej 15. roku życia.

W październiku kuria warszawsko-praska poinformowała, że po wyroku z marca nieprawomocnie skazującym ks. K. za pedofilię otrzymał on od biskupa polecenie opuszczenia parafii na Tarchominie i _ wykazał całkowite posłuszeństwo i współpracę _ w tej sprawie. Kuria zaznaczyła, że po zakończeniu sprawy prawomocnym wyrokiem prowadzone będzie dodatkowe dochodzenie kanoniczne i wszystkie dokumenty zostaną przekazane do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, właściwej do rozstrzygania przypadków pedofilii osób duchownych.

W październiku 2013 r. Episkopat Polski przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w 2012 r. wytycznych co do procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych. Zgodnie z aneksami, zgłoszenie do prokuratury przypadku pedofilii pozostawiono w gestii ofiary. Część publicystów krytykowała, że kościelnej zasadzie _ Zero tolerancji _ nie towarzyszy ujawnienie statystyk pedofilii wśród księży.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież o ranach zadanych przez pedofili Franciszek powiedział w wywiadzie dla _ Corriere della Sera _, że czyny pedofilii są _ straszne _.
Mariusz Trynkiewicz zostaje na wolności Sąd Apelacyjny w Rzeszowie oddalił zażalenie dyrektora zakładu karnego w sprawie _ Szatana z Piotrkowa _.
Ksiądz zatrzymany w sprawie pedofilii Sprawa ma związek ze śledztwem w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci na Dominikanie. Poinformował o tym Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz