Notowania

wiadomości
15.06.2013 12:35

Afera korupcyjna w Czechach. Ruszyły procesy

Zatrzymani to byli posłowie rządzącej partii konserwatywnej. To wynik operacji policyjnego Wydziału ds. Walki ze Zorganizowaną Przestępczością.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tiseb/CC/Flickr)

*Przed sądem w Ostrawie rozpoczęła się seria rozpraw uczestników największego skandalu ostatnich 20 lat w Czechach. Zatrzymano ich w wyniku operacji policyjnego Wydziału ds. Walki ze Zorganizowaną Przestępczością. To największy na przestrzeni ostatnich lat skandal korupcyjny związany z przenikaniem struktur mafijnych do polityki. *

Zatrzymani to byli posłowie rządzącej partii konserwatywnej, szefowa gabinetu premiera Petra Neczasa Jana Nagyova, były szef wywiadu wojskowego Ondrej Palenik, były przewodniczący klubu poselskiego kierowanej przez Neczasa Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Tluchorz i były minister rolnictwa Ivan Fuksa.

Funkcjonariusze policji odwiedzili również ministerstwo obrony i praski ratusz. Informację o akcji UOOZ potwierdziła rzeczniczka resortu obrony Mira Trzebicka. Akcja zaskoczyła deputowanych. Reprezentująca ODS przewodnicząca Izby Poselskiej Miroslava Niemcova przerwała debatę parlamentarną, oczekując na wyjaśnienia premiera. Obrady Izby mają zostać wznowione w piątek o godzinie 9.Bulwarowy czeski dziennik _ Blesk _ napisał, że _ po nieoczekiwanej akcji policji premiera musiano hospitalizować _, ale informacji tej oficjalnie nie potwierdzono.

To największy na przestrzeni ostatnich lat skandal korupcyjny związany z _ przenikaniem struktur mafijnych do polityki _. Dowody gromadzono przez dwa lata, głównie na podstawie podsłuchów założonych czołowym politykom i lobbystom.

- _ Jestem osobiście przekonany, że nie dopuściłem się niczego niegodnego i że niczego niegodnego nie dopuścili się także moi współpracownicy, w tym pani dyrektor Jana Nagyova. Nie mam dlatego powodu do zastanawiania się nad rezygnacją i tym samym upadkiem rządu _ - powiedział Neczas na konferencji prasowej w Pradze.

- _ Zatrzymanie pani dyrektor Jany Nagyovej mogę skomentować tylko w ten sposób, że moje zaufanie od niej nie zmniejszyło się i nie mam powodów, by przypuszczać, by dopuściła się czegokolwiek sprzecznego z prawem _ - dodał premier. Nie wspomniał jednak w ogóle o szefie urzędu rady ministrów Lubomirze Poulu, również zatrzymanym w trakcie policyjnej akcji.

Wspomniani trzej deputowani do Izby Poselskiej - Tluchorz, Fuksa i Marek Sznajdr - przeciwstawili się forsowanej przez Neczasa reformie podatkowej i dla uratowania rządu przed utratą parlamentarnej większości złożyli swe mandaty w zamian za zaoferowane im lukratywne posady w państwowych przedsiębiorstwach.

Czytaj więcej w Money.pl
Czechom grożą wybory? Jest kryzys Liberalni Demokraci (LIDEM) - partia wchodząca w skład koalicji rządowej w Czechach - tracą zaufanie do premiera Petra Neczasa, ale nie będą od razu podejmować decyzji o wyjściu z koalicji - powiedziała w piątek szefowa tego ugrupowania Karolina Peake.
Wielka afera w rządzie. Zatrzymania na szczytach władzy To największy na przestrzeni ostatnich lat skandal korupcyjny związany z przenikaniem struktur mafijnych do polityki.
Skandal polityczny w Czechach. Upadnie rząd? Przywódca czeskiej opozycji wezwał premiera do rezygnacji ze stanowiska w związku z aferą korupcyjną.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz