Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera korupcyjna w Chinach. Są kolejne zatrzymania

0
Podziel się:

Co najmniej 18 kolejnych osób zostało zatrzymanych w związku ze skandalem wokół brytyjskiego koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline, podejrzewanego o korumpowanie chińskich lekarzy i urzędników.

Afera korupcyjna w Chinach. Są kolejne zatrzymania
(jinga80 - Fotolia.com)

Co najmniej 18 kolejnych osób zostało zatrzymanych na wschodzie Chin w związku ze skandalem wokół brytyjskiego koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline, podejrzewanego o korumpowanie chińskich lekarzy i urzędników - poinformowały chińskie media państwowe.

Chińskie radio państwowe podało w piątek na swojej stronie internetowej, że policja w mieście Zhengzhou (Czengczou) w prowincji Henan we wschodnich Chinach _ ostatnio zatrzymała 18 pracowników GSK i personel medyczny _. Nie sprecyzowano, kiedy dokładnie przeprowadzono tę operację, ani jakiej narodowości są zatrzymani.

Przedstawiciel komórki prasowej policji w Zhengzhou, z którym skontaktował się Reuters powiedział, że _ nic nie wie o sytuacji _ i odmówił dalszych komentarzy. Również rzecznik GSK w Londynie nie chciał komentować sprawy.

Chińskie media podawały niedawno, że ponad 1000 lekarzy, pielęgniarek i administratorów z 73 szpitali w Zhangzhou brało łapówki; o korupcję podejrzanych jest w sumie około 90 proc. lekarzy w tym mieście.

Według telewizji CCTV łapówki były wręczane przede wszystkim za dystrybucję leków. Co najmniej 57 przedstawicieli handlowych zamieszanych w tę aferę zostało już zatrzymanych w Zhangzhou. Według chińskiej policji zatrzymano czterech wysokiej rangi chińskich menedżerów GSK.

W sumie GSK według chińskich władz wydała blisko 500 mln dolarów na łapówki; nie wyjaśniono jednak, jak długo trwał ten proceder. Dyrektor finansowy koncernu na Chiny otrzymał zakaz opuszczania kraju.

Kampania przeciw korupcji w sektorze farmaceutycznym rozpoczęła się na początku lipca od zarzutów właśnie pod adresem największej brytyjskiej firmy farmaceutycznej GlaxoSmithKline.

Skandal korupcyjny, w który zamieszane są największe giganty farmaceutyczne, zatacza jednak coraz szersze kręgi. _ New York Times _ podał już w poniedziałek, że śledztwo objęło kilka innych gigantów z tej branży, które korumpowały lekarzy i urzędników, by zwiększyć sprzedaż i ceny leków oferowanych w Chinach.

W aferę zamieszanych jest co najmniej sześć wielkich firm farmaceutycznych. Są wśród nich takie giganty jak Merck, Novartis, Roche i Sanofi i najprawdopodobniej AstraZeneca, której trzech pracowników jest przesłuchiwanych w Szanghaju.

Pieniądze, za które firmy farmaceutyczne kupowały w Chinach wpływy, przekazywane były za pośrednictwem agencji turystycznych i innych firm, np. specjalizujących się w organizowaniu konferencji.

Od 2007 r. GSK przelała blisko 4,9 mld dol. ponad 700 firmom, które pośredniczyły w jej zabiegach o pozyskanie życzliwości urzędników państwowych, stowarzyszeń medycznych, przedstawicieli władz, służb szpitalnych i lekarzy.

Osoby, o których względy zabiegały firmy farmaceutyczne, podróżowały do Australii, Włoch, Japonii, Korei, USA i wielu chińskich miast. Agencja turystyczna Shanghai Linjiang International Travel Agency otrzymywała najwięcej lukratywnych kontraktów od koncernów farmaceutycznych.

Jak komentują agencje, prowadzona przez chińskie władze intensywna kampania przeciw korupcji w sektorze medycznym i farmaceutycznym ma na celu obniżenie kosztów ubezpieczeń medycznych w chwili, gdy państwo stara się upowszechnić dostęp do opieki medycznej i obniżyć koszty leków. Do roku 2020 Państwo Środka będzie musiało wyłożyć na opiekę medyczną około biliona dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Były chiński polityk oskarżony o korupcję To efekt największego od lat skandalu politycznego w tym kraju.
Takiej korupcji w farmacji jeszcze nie było Brytyjska firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline wydała 4,9 mld dolarów na korumpowanie lekarzy i urzędników, by zwiększyć sprzedaż i ceny leków oferowanych w Chinach.
Afera korupcyjna w Hiszpanii. Rządzący milczą Rząd hiszpański powstrzymał się od komentarzy w sprawie ogłoszonej wczoraj decyzji sądu, który nakazał uwięzienie dla dobra śledztwa byłego skarbnika rządzącej Partii Ludowej, Luisa Barcenasa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)