Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera gruntowa. Jaromir Netzel: istnieją nagrania rozmów z Ziobrą

0
Podziel się:

Komisja przerwała przesłuchanie i zwróciła się z wnioskiem do prokuratury o odtajnienie lub udostępnienie nagrań.

Jaromir Netzel, były prezes PZU
Jaromir Netzel, były prezes PZU (PAP/Tomasz Gzell)

Przesłuchiwany dzisiaj przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej b. prezes PZU Jaromir Netzel przedstawił komisji dowód, że istnieją zapisy jego rozmów telefonicznych z byłym ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą z 2007 roku - powiedział po posiedzeniu szef komisji Andrzej Halicki.

Komisja przerwała przesłuchanie Netzla i zwróciła się z wnioskiem do prokuratury o odtajnienie lub udostępnienie nagrań tych rozmów - poinformował Halicki (PO). _ - Czekamy teraz na decyzję prokuratury _ - powiedział szef komisji, nazywając posiedzenie przełomowym.

Nagrania miałyby pochodzić z lipca 2007 roku i mieć związek z tzw. aferą gruntową. Netzel, w latach 2006-07 prezes PZU, był zamieszany w aferę, bo był podejrzewany o składanie fałszywych zeznań w sprawie rzekomego swojego spotkania z b. szefem MSWiA Januszem Kaczmarkiem w hotelu Marriott.

Spór na temat rozmów telefonicznych Ziobry z Netzlem miał swój początek w 2010 roku, gdy zarówno Ziobro, jak i Netzel byli przesłuchiwani przez tzw. naciskową komisję śledczą. Netzel zeznał wtedy, że prokuratura objęła go postępowaniem ws. przecieku z tzw. afery gruntowej, ponieważ wszedł w posiadanie wiedzy, która była niekorzystna dla Ziobry. Według Netzla, ABW nie przekazała wszystkich rozmów z telefonów objętych podsłuchem - m.in. jego rozmowy z Ziobrą z 13 lipca 2007 roku.

Zdaniem b. szefa PZU Ziobro zadzwonił wówczas do niego z prośbą, by przyjechał do CBA w Gdańsku. Ziobro powołał się wówczas na ówczesnego premiera; miał mówić, że _ bardzo mu na tym zależy _. Później - jak zeznał Netzel - Ziobro połączył się z nim jeszcze raz i powiedział, żeby jednak nie jechał do Gdańska. Mimo to Netzel dotarł do siedziby CBA przed godz. 23 i złożył pierwsze zeznania w charakterze świadka.

Ziobro przekonywał w 2010 roku przed komisją naciskową, że nie było sytuacji, w której wpływałby w niedozwolony sposób na śledztwa. Przyznał jedynie, że zadzwonił _ z własnej inicjatywy _ do Netzla i prosił go o to, żeby _ stawił się jak najszybciej do CBA i złożył zeznania _. Zaznaczył, że nie pamięta szczegółów rozmów telefonicznych, jakie prowadził z Netzlem.

W 2010 roku prokuratura nie dysponowała zapisami rozmów Ziobry z Netzlem. Jednak w ciągu kolejnych miesięcy zapisy części tych rozmów miały odnaleźć się w prokuraturze w Rzeszowie. O odnalezieniu tych nagrań informował w maju br. tygodnik _ Newsweek _.

Wnioski o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu złożyła w 2012 roku Platforma Obywatelska. B. premierowi i b. ministrowi sprawiedliwości zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na _ walkę z układem _; PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed TS może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Pod wnioskami PO ws. Kaczyńskiego i Ziobry podpisało się ok. 150 posłów nie tylko z Platformy, ale też z Ruchu Palikota (obecnie Twój Ruch) i SLD. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.

Rozpatrująca wniosek Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesłuchała już m.in. szefa CBA Paweł Wojtunika, b. szefa Centralnego Biura Śledczego Jarosława Marca oraz b. ministra spraw wewnętrznych i administracji Janusza Kaczmarka. Zeznający w czwartek na zamkniętym posiedzeniu Netzel był kolejnym świadkiem.

5 lipca 2007 r. ówczesny szef MSWiA Janusz Kaczmarek spotkał się w hotelu Marriott w Warszawie z Ryszardem Krauze. 6 lipca 2007 r. CBA zatrzymało dwóch mężczyzn, którzy powołując się na wpływy w Ministerstwie Rolnictwa, oferowali za łapówkę przekształcenie gruntów w gminie Mrągowo z rolnych na budowlane. Łapówka miała być dla ówczesnego wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera. Na skutek przecieku akcja miała zostać przerwana.

Prokuratura badała później m.in. czy Krauze po spotkaniu z Kaczmarkiem przekazał informacje na temat akcji CBA w resorcie rolnictwa posłowi Samoobrony Lechowi Woszczerowiczowi. Tzw. afera gruntowa ujawniona została 9 lipca 2007 r., gdy ówczesny premier Jarosław Kaczyński poinformował o odwołaniu Leppera z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa, ponieważ w związku z całą sprawą znalazł on się _ w kręgu podejrzeń _.

Halicki przyznał, że nagrania rozmów Ziobry z Netzlem mogą być ewentualnie podstawą oceny, że obradująca w latach 2008-11 tzw. naciskowa komisja śledcza wydała częściowo błędne postanowienie. Komisja uznała w sierpniu 2011 roku, że w tzw. aferze gruntowej służby państwowe zasadniczo nie przekroczyły uprawnień. Dzień po prezentacji projektu tego stanowiska Andrzej Lepper popełnił samobójstwo.

Czytaj więcej w Money.pl
"W cywilizowanym państwie to się nie godzi" _ Tajne przez poufne to czasy PRL-u, to czasy komuny, to świat z Białorusi rodem wzięty _.
Siwiec ma przeprosić Ziobrę za słowa o... Europoseł Marek Siwiec powiedział, że jako minister sprawiedliwości Ziobro _ wysłał siepaczy _ do Barbary Blidy.
Jarosław Kaczyński trafi przed Trybunał? Zarzuca mu się łamanie konstytucji i przekroczenie uprawnień za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)