Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera finansowa w Hiszpanii. Nie wierzą premierowi!

0
Podziel się

Aż 72 proc. Hiszpanów uważa, że premier Mariano Rajoy nie mówił prawdy, tłumacząc się w sprawie nielegalnego funduszu, który miał istnieć w jego Partii Ludowej.

Na zdj. Mariano Rajoy
Na zdj. Mariano Rajoy (imago stock&people/EAST NEWS)
bEqooVat

Aż 72 proc. Hiszpanów uważa, że premier Mariano Rajoy nie mówił prawdy, tłumacząc się w sprawie nielegalnego funduszu, który miał istnieć w jego Partii Ludowej i z którego sam miał otrzymywać pieniądze - wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu dla El Mundo.

Według ankiety instytutu Sigma Dos prawie 60 proc. respondentów uważa, że szef rządu powinien podać się do dymisji. W ub. miesiącu tego zdania było ok. 55 proc. respondentów. Wśród zwolenników konserwatywnej Partii Ludowej (PP), kierowanej od 2004 r. przez Rajoya, ponad 51 proc. uważa, że premier mówił prawdę w sprawie afery, a 43 proc. mu nie wierzy.

Z sondażu wynika, że aż 91,5 proc. sympatyków opozycyjnej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) twierdzi, iż premier kłamie, a wierzy mu zaledwie 6 proc. w tej grupie ankietowanych.

bEqooVav

Mariano Rajoy, odpowiadając w czwartek w parlamencie na zarzuty w sprawie nielegalnego funduszu, oświadczył, że nie zamierza podawać się do dymisji, ani rozpisywać przyspieszonych wyborów, wbrew apelom opozycji.

Podczas parlamentarnej debaty szef hiszpańskiego rządu podkreślił, że przede wszystkim chce zdementować _ kłamstwa i manipulacje _ dotyczące swej osoby. Oskarża się go m.in. o to, że sam otrzymywał pieniądze z nielegalnego funduszu w PP. Jednocześnie przyznał, że _ pomylił się, obdarzając zaufaniem kogoś, kto na to nie zasługuje _ w odniesieniu do byłego skarbnika PP Luisa Barcenasa.

W połowie lipca madryckie media opublikowały SMS-y, jakie wymieniali od maja 2011 do marca 2013 roku Rajoy i Barcenas - bohater największej hiszpańskiej afery finansowej ostatnich lat.

Śledztwo prowadzone od wielu miesięcy przez hiszpańską prokuraturę ujawniło, że były skarbnik kierownictwa PP zgromadził w czasie 9 lat sprawowania funkcji partyjnych 47 mln euro na tajnym koncie w szwajcarskim banku. Po wybuchu afery Rajoy zdecydowanie zaprzeczał oskarżeniom byłego skarbnika, który twierdził, że wypłacał jemu i innym członkom kierownictwa PP sumy z nielegalnego funduszu.

bEqooVaB
Czytaj więcej w Money.pl
Wydają 2,5 mld euro rocznie na... nieuków Hiszpania ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników osób niekończących szkołę średnią. Reforma ma zaradzić temu i zmniejszyć liczbę uczniów powtarzających tę samą klasę.
Sprawdzą, skąd partia premiera ma pieniądze W pogrążonej w kryzysie Hiszpanii informacje o niejasnościach finansowych partii rządzącej zdominowały debatę publiczną.
Opozycja w Rosji "się zestarzała". Co się stało? Część rosyjskiej młodzieży i studentów przestała brać udział w wiecach opozycji, trzon protestów tworzy obecnie wykształcona 40-letnia inteligencja, zmieniły się też hasła, a miejsce euforii zajął pesymizm.
bEqooVaW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)