Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. PiS chce złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tuska

0
Podziel się:

PiS złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez
premiera Donalda Tuska - zapowiedział szef klubu Mariusz Błaszczak. Według niego premier
nie dopełnił obowiązków w związku z wyjaśnianiem sprawy Amber Gold.

Afera Amber Gold. PiS chce złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tuska
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFelDPCJ

PiS złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska - zapowiedział szef klubu Mariusz Błaszczak. Według niego premier nie dopełnił obowiązków w związku z wyjaśnianiem sprawy Amber Gold.

PiS złożyło także ponownie wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie PiS odtworzyli fragment konferencji prasowej z 14 sierpnia, na której premier zapewniał, że odradzając synowi współpracę z prezesem Amber Gold Marcinem P. nie kierował się informacjami z tajnych źródeł na temat tej firmy.

Premier powiedział wówczas, że nie _ uzyskał ze strony służb państwowych żadnych informacji, których celem było ostrzeżenie jego syna _. - _ Sugestia, że mogłem mieć tajne informacje i uprzedzałem syna, jest, delikatnie mówiąc, niemądra, a nawet nieprzyzwoita _ - zaznaczył Tusk. _ W czasie, o którym rozmawiamy, a więc późną wiosną, wczesnym latem, żadna z informacji, jakie otrzymywałem, nie wykraczała poza to, o czym media informowały dość szeroko _ - mówił szef rządu.

bFelDPCL

_ - To jest dowód na to, że - mówiąc oględnie - prezes Rady Ministrów oszczędnie gospodaruje prawdą. W związku z tym dzisiaj po raz drugi składamy wniosek o powołanie komisji śledczej _ - powiedział Błaszczak. Przypomniał, że wniosek w sprawie powołania komisji śledczej został głosami koalicji odrzucony na ostatnim posiedzeniu Sejmu.

_ - Ten wniosek uzupełniliśmy o punkt o treści: zbadanie, jakie informacje zawierała notatka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 24 maja 2012 roku skierowana m.in. do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska i czy jego reakcja na te informacje była poważna i właściwa _ - powiedział Błaszczak.

Dodał też, że PiS przygotowuje zawiadomienie do prokuratora generalnego dotyczące artykułu 231 Kodeksu karnego, a więc _ niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, jakim jest prezes Rady Ministrów _.

Zdaniem Błaszczaka Tusk nie poinformował o swojej wiedzy opinii publicznej i _ nie podjął działań, jakie powinien podjąć jako prezes Rady Ministrów _. Z kolei poseł PiS Marcin Mastalerek zwrócił się do premiera o doprowadzenie do odtajnienia i upublicznienia notatki ABW.

bFelDPCR

W Sejmie w ubiegły czwartek podczas debaty nt. Amber Gold szef MSW Jacek Cichocki powiedział, że ABW 24 maja 2012 r. przygotowała niejawny materiał informacyjny, który przekazała do najważniejszych osób w kraju, w tym też do premiera. Materiał - jak mówił Cichocki - dotyczył działalności Amber Gold.

Agencja, według Cichockiego, informowała o swoich podejrzeniach wobec Amber Gold, _ wskazując, że Amber Gold może opierać działalność na mechanizmie tzw. piramidy finansowej, a także, że środki z Amber Gold mogą być wyprowadzane, niezgodnie z zasadą funkcjonowania spółki, m.in. na działalność grupy OLT _.

Czytaj więcej w Money.pl
Jutro "expose" Kaczyńskiego. Co powie? Wystąpienie prezesa PiS ma pokazać, że partia _ jest alternatywą dla fatalnych rządów Donalda Tuska. _
Poseł PiS zarzuca Tuskowi kłamstwo. Ma rację? Poseł PiS Przemysław Wipler domaga się informacji od premiera, kiedy ten zapoznał się z notatką ABW.
Amberpaństwo - PiS przygotowuje raport Partia wyjaśni, _ w jaki sposób "zielona wyspa" zamieniła się w "bursztynowe bagno" _.
bFelDPDm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)