Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. Agenci znaleźli złoto. Prezes z zarzutami

0
Podziel się:

Prokuratura oskarżyła Marcina P. w sprawie działalności parabankowej. Jest znana wartość zarekwirowanego złota.

Przeszukanie głównej siedziby <br>Amber Gold przez ABW
Przeszukanie głównej siedziby <br>Amber Gold przez ABW (PAP/Adam Warżawa)

ABW odnalazło złoto Amber Gold. Agentom udało się je zabezpieczyć w kilku mieszkaniach małżeństwa państwa P. Teraz NBP przeprowadzi jego ekspertyzę. Na razie nie jest znana jego wartość - informuje ABW. Eksperci szacują, że znalezione złoto jest warte 10-12 milionów złotych.

[aktualizacja 11:25]

O godzinie 10 prezes Amber Gold pojawił się w gdańskiej prokuraturze. Jak podał TVN24, biznesmen usłyszał już konkretne zarzuty. Dotyczą one działalności parabankowej oraz podrobienia dokumentu w celu wyłudzenia poświadczenia nieprawdy.

Szef Amber Gold pojawił się w prokuraturze w towarzystwie adwokata. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Szelągowski zapytany przez dziennikarzy, czy Marcin P. zostanie zatrzymany, odpowiedział, że ta decyzja należy do zespołu prokuratorów prowadzących śledztwo._ - Obecnie postanowienie o zarzutach zostało wydane wobec jednej osoby - Marcina P., wobec którego te zarzuty są w tej chwili odczytywane _ - dodał.

Szelągowski ujawnił, że wdrożono postępowanie służbowe wobec prokuratora z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, który wcześniej zajmował się działalnością Amber Gold z zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego.

W grudniu 2009 r. KNF zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Gdańsku, że Amber Gold może prowadzić działalność bankową bez odpowiedniej licencji. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopatrując się znamion przestępstwa. KNF odwołał się od tej decyzji i sąd nakazał prokuraturze ponowne zajęcie się sprawą. W sierpniu 2010 r. prokuratura rejonowa umorzyła śledztwo ws. Amber Gold. Po kolejnym zażaleniu złożonym przez KNF sąd uznał, że śledczy mają jednak podjąć dochodzenie. Prowadzone przez prokuraturę rejonową od początku 2011 r. śledztwo miesiąc temu przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Szelągowski wyjaśnił, że kontrola akt sprawy przez Prokuraturę Okręgową _ nasunęła przypuszczenie ewentualnej możliwości zaistnienia uchybień ze strony prokuratora prowadzącego to postępowanie _.

Dodał, że celem postępowania służbowego jest _ jednoznaczne określenie, czy w toku postępowania prokurator dopuścił się uchybienia swoich obowiązków _. Jeśli się to potwierdzi, skierowany zostanie wniosek do rzecznika dyscyplinarnego przy Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku o wdrożenie postępowania dyscyplinarnego przeciw prokuratorowi.

Wcześniej Dziennik Gazeta Prawna informował, że na rachunkach bankowych spółek Amber Gold nie ma pieniędzy ani dużych ilości złota. Według informacji gazety, podczas przeszukania siedzib spółki przez ABW nie odnaleziono dowodów na to, że Amber Gold posiada duże rezerwy złota.

Marcin P. niejednokrotnie mówił, że jest to 110 kilogramów.

Akcja ABW potrwa kilka dni. Do prokuratury przewożone są dokumenty z 10 lokali nieleżących do spółek oraz z czterech mieszkań Plichtów. Agenci szukają dokumentów świadczących o tym, w jaki sposób szef firmy Amber Gold obracał pieniędzmi i złotem.

Od wczoraj od godziny 7 rano około 50 funkcjonariuszy ABW na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku weszło do wcześniej wytypowanych i ustalonych 14 miejsc, które były bezpośrednio powiązane z działalnością firmy Amber Gold - podało ABW na swojej stronie internetowej.

W sumie przeszukano 10 spółek oraz 4 mieszkania. W trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli dane teleinformatyczne oraz około 500 segregatorów, w których znajdowały się m.in. faktury, rachunki, przelewy związane z działalnością poszczególnych firm. Ponadto odnaleziono i zabezpieczono złoto, którego ilość jest obecnie ustalana.

Wszystkie rzeczy zostały przewiezione w godzinach nocnych do Delegatury Gdańskiej ABW. Dzisiaj będzie kontynuowane przeszukanie w jednej ze spółek.

Czytaj więcej w Money.pl
"Amber Gold to typowa piramida finansowa" Spotkanie Komitetu Stabilności Finansowej pod przewodnictwem Jacka Rostowskiego przyniosło ostre słowa i deklaracje.
Tusk znów założył pelerynkę. Jaki kraj taki Batman Dzięki Amber Gold, premier wreszcie robi to, co lubi najbardziej.
Takie będą skutki afery Amber Gold Komitet Stabilności Finansowej chce zaostrzenia prawa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)