Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. ABW zabezpieczyła kolejne pieniądze

0
Podziel się:

Wcześniej śledczy zabezpieczyli 57 kg złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra.

Afera Amber Gold. ABW zabezpieczyła kolejne pieniądze
(Adam Guz/Reporter)

Milion złotych znaleźli w lokalu należącym do jednej ze spółek Marcina P. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 16 sierpnia przeszukują oni biura firm należących do właściciela Amber Gold.

Informację o odnalezieniu miliona złotych podaje telewizja TVN 24. Według niej dotychczas zabezpieczono też 57 kilogramów złota, 1 kilogram platyny oraz 1 kilogram srebra.

Prokurator Wojciech Szelągowski poinformował wczoraj, że śledczy zabezpieczyli 57 kg złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra podczas przeszukania siedzib spółek i obiektów mających związek z działalnością firmy Amber Gold. Prezesowi Marcinowi P. postawiono sześć zarzutów. Przyznał się jedynie do niezłożenia sprawozdania finansowego spółki za lata 2009, 2010 i częściowo 2011 rok.

Ponadto zarzucono mu naruszenie Prawa bankowego. Chodzi o art. 171 ustawy, mówiący o prowadzeniu bez zezwolenia działalności bankowej - polegającej na gromadzeniu pieniędzy od innych osób w celu udzielania pożyczek bądź w celu obarczania ich ryzykiem. Prokuratura zarzuciła szefowi Amber Gold także, że posłużył się potwierdzeniami wykonania przelewów na kwotę 50 mln zł, przedkładając je jako autentyczne przed Sądem Rejonowym w Gdańsku w sprawie dotyczącej rejestracji spółki w KRS, poprzez podstępne wprowadzenie w błąd tego sądu, dzięki czemu wyłudził poświadczenie nieprawdy w postaci wpisów KRS w rejestrze przedsiębiorców.

Kolejne zarzuty dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych bez wpisu do rejestru działalności kantorowej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/tusk;znow;zalozyl;pelerynke;jaki;kraj;taki;batman,14,0,1142798.html) *Tusk znów założył pelerynkę. Jaki kraj taki Batman * Dzięki Amber Gold, premier wreszcie robi to, co lubi najbardziej.

Szelągowski poinformował, że za przestępstwa zarzucone Marcinowi P. grozi maksymalnie 5 lat więzienia. Grzywna w związku z zarzutem dotyczącym przestępstwa z ustawy Prawo bankowe (prowadzenie działalności parabankowej) może wynieść do 5 mln zł.

_ - Na razie nie wiadomo, czy znaleziony kruszec to jest cały majątek firmy. Ponadto nie jest rozstrzygnięte, że znalezione m.in. złoto jest własnością firmy. Może się okazać, że jest to część majątku prywatnego prezesa spółki i zostało ono kupione z jego pieniędzy nienależących do spółki _ - powiedział wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.

Dodał, że tak się nie stanie, jeśli przed sądem zostanie udowodnione np., że złoto zostało kupione ze środków pozyskanych od klientów i doszło do wyprowadzenia aktywów spółki i przepisywania ich na majątek prywatny.

Zdaniem Sadowskiego aby klienci-wierzyciele Amber Gold odzyskali pieniądze, spółka przede wszystkim musi mieć aktywa. Nie ma znaczenia, czy jest w stanie likwidacji, czy w stanie upadłości. _ Jeżeli spółka nie dysponuje majątkiem odpowiedniej wielkości, aby zaspokoić zobowiązania wobec klientów, to forma prawna, w jakiej zakończy działalność, ma znaczenie drugorzędne _ - wskazał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.platine.pl/i/art/133/242565_mhp.jpg ) ] (http://platine.pl/piramidy-finansowe-wszech-czasow-0-1141009.html) *Największe piramidy finansowe * Sto procent zysku w trzy miesiące, albo tysiąc procent w ciągu roku? Takie możliwości inwestycyjne dawali swoim klientom twórcy najsłynniejszych piramid finansowych w XX wieku. Sadowski uważa, że na razie nie można ocenić, jaki odsetek z całego majątku firmy zostanie przekazany do podziału na spłatę poszkodowanych klientów. _ W Polsce system prawny jawnie dyskryminuje obywateli, którzy są gorzej traktowani niż urzędy. Obywatele i urzędy nie są równi wobec prawa, dlatego najpierw z zabezpieczonych środków ewentualnie zaspokoi się np. ZUS, później fiskus, następnie pracownicy firmy. Klienci, jeśli dostaną jakieś pieniądze, to dostaną je na samym końcu - podkreślił. _

_ _

Dodał, że może się okazać też tak, iż po spłacie możliwych zobowiązań wobec państwa, środki spółki się wyczerpią. Wtedy dla klientów nic nie zostanie. - _ Tak zrobiono prawo, że obywatele są traktowani gorzej niż urzędy _ - podkreślił.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Przed kilkoma dniami zapadła decyzja o jej likwidacji. Amber Gold była głównym udziałowcem linii lotniczych OLT Express.

Czytaj więcej w Money.pl
Klienci Amber Gold mogą nie odzyskać pieniędzy. Oto powody Złoto znalezione w lokalach firmy i w mieszkaniu Marcina P., nie musi być przeznaczone na spłatę klientów. Eksperci wskazują grzechy śledczych.
Złoto odnalezione. Prezes Amber Gold z zarzutami Prokuratura oskarżyła Marcina P. w sprawie działalności parabankowej. Jest znana wartość zarekwirowanego złota.
Zobacz, co wiąże Lecha Wałęsę z Amber Gold Europoseł Jacek Kurski zaapelował do Wałęsy i Wajdy o zwrot dotacji Amber Gold na film o byłym prezydencie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)