Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera wokół Radosława Sikorskiego. Grzegorz Schetyna broni poprzednika

0
Podziel się:

- Wczorajsze i poranne niezręczności zostały zamknięte bardzo jasnym komunikatem. Dyplomacja nie lubi rozgłosu i hałasu, lubi ciszę - mówi szef MSZ.

Afera wokół Radosława Sikorskiego. Grzegorz Schetyna broni poprzednika
(PAP/EPA)
bEUcNVVh

Szef MSZ zaznaczył, że wypowiedź marszałka Radosława Sikorskiego dla amerykańskiego portalu nie zaszkodziła polskiej polityce zagranicznej. Sprawa jest zamknięta popołudniowym komunikatem Sikorskiego - uznał Schetyna.

Schetyna był pytany w TVN24 o wypowiedź Sikorskiego dla portalu Politico, który napisał, że Rosja usiłowała wplątać Polskę w inwazję na Ukrainę i przytoczył słowa Sikorskiego: _ Chciał (Putin), żebyśmy uczestniczyli w podziale Ukrainy _. _ Od lat wiedzieliśmy, że tak myślą. Była to jedna z pierwszych rzeczy, jakie Putin powiedział premierowi Donaldowi Tuskowi w czasie jego wizyty w Moskwie. Mówił, że Ukraina jest sztucznym krajem, a Lwów jest polskim miastem i dlaczego by nie załatwić tego wspólnie. Na szczęście Tusk nie odpowiedział. Wiedział, że jest nagrywany _ - zacytował portal b. szefa polskiej dyplomacji.

Rano Sikorski pytany przez dziennikarzy o wypowiedź dla portalu Politico odesłał ich do wywiadu dla portalu wyborcza.pl. _ Nie byłem świadkiem tej rozmowy, ale dotarła do mnie taka relacja. Słowo "propozycja" jest nadinterpretacją. Miały paść słowa, które wtedy można było wziąć za aluzję historyczną albo ponury żart _ - powiedział Sikorski wyborczej.pl.

bEUcNVVj

Po południu Sikorski zapytany wprost, czy się wycofuje ze stwierdzenia, że podczas wizyty Donalda Tuska w lutym 2008 roku padły słowa, które przytoczył portal Politico odpowiedział: _ W tej sprawie zawiodła mnie pamięć _.

_ W 2008 roku w czasie wizyty polskiej delegacji w Moskwie nie było żadnych spotkań Putin-Tusk.(...) Mam wiedzę o wizycie z 2008 roku i mówię z całą odpowiedzialnością: nie było spotkania w cztery oczy premiera Tuska i prezydenta Putina _ - oświadczył Schetyna.

_ Wczorajsze i poranne niezręczności zostały zamknięte bardzo jasnym komunikatem.(...) Dyplomacja nie lubi rozgłosu i hałasu, lubi ciszę _ - powiedział Schetyna.

Słowa Sikorskiego szef MSZ określił jako _ nieszczęśliwe _. Dodał, że nie rozumie wypowiedzi Sikorskiego dla amerykańskiego portalu, ale z uznaniem przyjął wyjaśnienia Sikorskiego z popołudnia.

bEUcNVVp

_ Pan marszałek Sikorski pomylił spotkania i daty. Przywołał cytaty ze spotkania, którego nie było. Ta sprawa jest nieszczęśliwa, niefortunna, ale zamknięta dla polskiej polityki zagranicznej _ - podkreślił.

_ Sprawa nie zaszkodziła polskiej polityce zagranicznej i mówię to z pełną odpowiedzialnością. Polską politykę zagraniczną prowadzi prezydent i minister spraw zagranicznych. Jesteśmy za nią odpowiedzialni. Nikt więcej. Pan marszałek Sikorski od kilku tygodni pełni zaszczytną funkcję marszałka Sejmu i organizuje prace polskiego parlamentu. Na tym będzie się skupiał _ - ocenił szef MSZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Schetyna zabrał głos w sprawie podsłuchów Polityk Platformy Obywatelskiej obawia się kolejnych, kompromitujących nagrań.
Co się stało z Sikorskim? "Zawiodła pamięć" - _ Nie było spotkania dwustronnego Tusk-Putin w Moskwie _ - powiedział Marszałek Sejmu i przeprosił za swoje wcześniejsze zachowanie.
Putin proponował rozbiór? Sikorski wyjaśnia W 2008 roku prezydent Rosji miał zaproponować Tuskowi podział Ukrainy.
bEUcNVVK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)