Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Były szef zwolniony z aresztu

0
Podziel się:

Zarzuca się mu oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy.

Afera w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Były szef zwolniony z aresztu
(Splash News/EAST NEWS)

Zatrzymany w czwartek w Madrycie pod zarzutem oszustw podatkowych i prania pieniędzy były minister i dawny szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rodrigo Rato został w nocy zwolniony z aresztu po zakończeniu rewizji Urzędu Skarbowego w jego domu i biurze.

- Ufam systemowi sprawiedliwości i aktywnie z nim współpracuję. Jestem w domu, z rodziną - powiedział agencji prasowej EFE.

Do zatrzymania Rato i przeszukania jego posiadłości doszło w następstwie zarzutów, które przedstawiła po kilku dniach dochodzenia madrycka prokuratura. Policja skonfiskowała około dwudziestu kartonów dokumentów. Zdaniem śledczych Rato dopuścił się oszustw podatkowych, prania pieniędzy i ukrywania majątku w celu niedopuszczenia do egzekucji długów.

Głośno wokół byłego szefa MFW zrobiło się w Hiszpanii w środę, kiedy dziennik "El Pais" podał, jakoby Rato skorzystał z amnestii podatkowej, która w 2012 roku pozwoliła na legalizację utajnionych wcześniej fortun w zamian za opodatkowanie ich w wysokości 10 proc. deklarowanego majątku i z pominięciem innych konsekwencji dotychczasowych oszustw względem fiskusa.

Z amnestii, przeprowadzonej przez rząd Partii Ludowej (PP) Mariano Rajoya, skorzystało ok. 30 tys. osób. 705 spośród nich to według ministerstwa skarbu obecni lub byli wysocy urzędnicy państwowi, w tym Rodrigo Rato. Lista ta została wysłana do Biura ds. Zapobiegania Praniu Pieniędzy w celu sprawdzenia, czy zadeklarowany majątek pochodzi z korupcji bądź innych działań przestępczych. Odnosząc się do swej obecności na liście, Rato powiedział dziennikarzom, że "jest to sprawa prywatna" i "nie ma obowiązku publicznie wypowiadać się na ten temat".

Sprawę Rato, który związany jest z rządzącą Partią Ludową, ostro krytykuje hiszpańska opozycja. Lider Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) Pedro Sanchez w wywiadzie dla telewizji TV3 powiedział, że wprowadzając amnestię podatkową, "PP użyło instytucji państwowych, aby oszuści mogli zalegalizować swoje majątki". Dodał, że "kierownictwo PP (...) czuło się nietykalne". PSOE złożyło wniosek o ujawnienie listy osób, które skorzystały z amnestii; parlament zagłosuje nad nim we wtorek, 21 kwietnia. Opozycja domaga się również powołania w tej sprawie komisji śledczej.

Zdaniem ministra sprawiedliwości Rafaela Catali dochodzenie w sprawie Rato "potwierdza, że system działa, a sędziowie i prokuratorzy gwarantują, iż prawo jest jednakowe dla wszystkich". W tym samym tonie wypowiedział się minister skarbu Cristobal Montoro. Jego zdaniem nie powinno oburzać pojawianie się na liście ważnych osób publicznych. - Byłbym oburzony, gdyby urząd skarbowy nie badał tych przypadków, jak to się już zdarzało - podkreślił.

Rodrigo Rato był przez dwie kadencje wicepremierem i ministrem finansów w rządach Jose Marii Aznara z PP. W 2004 r. został dyrektorem zarządzającym MFW i piastował to stanowisko do 2007 r. Od 2010 r. był dyrektorem kasy oszczędnościowej Caja Madrid, a później banku Bankia, powstałego z połączenia kilku niewypłacalnych instytucji finansowych. Hiszpański rząd przekazał temu bankowi 19 mld euro, częściowo go nacjonalizując w celu uchronienia przed bankructwem. W związku ze swoją pracą w Bankii Rato jest zamieszany w kilka skandali korupcyjnych, m.in. głośną sprawę korzystania przez wysokich funkcjonariuszy instytucji z nielimitowanych kart kredytowych. Rato miał na prywatne zakupy wydać za pomocą takiej karty ponad 99 tys. euro. Dochodzenie w tej sprawie trwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys Grecji. Bałkany boją się "efektu domina" Kraje bałkańskie zmusiły działające u siebie filie greckich banków do pozbycia się greckich papierów dłużnych.
Były szef MFW podejrzany o pranie pieniędzy Rodrigo Rato został w czwartek wieczorem zatrzymany w Hiszpanii - poinformowała hiszpańska agencja EFE.
MFW obawia się bankructw całych państw Szefowa MFW powiedziała podczas posiedzenia Funduszu, że jest zaniepokojona ryzykiem utraty płynności jego dłużników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)