Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Afera w Bułgarii. Odnalazł się były szef kontrwywiadu

0
Podziel się:

Petko Sertow przebywał w Grecji, gdzie miał niegroźny incydent drogowy - o czym poinformował osobiście.

Afera w Bułgarii. Odnalazł się były szef kontrwywiadu
(Robert Brook/CC/Flickr)
bEKpivrF

Były szef bułgarskiej Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (DANS), który zniknął na początku grudnia 2014 roku i był poszukiwany przez MSW oraz Interpol, wrócił do kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek - poinformował szef MSW.

Petko Sertow przebywał w Grecji, gdzie miał niegroźny incydent drogowy - o czym poinformował osobiście. Do Bułgarii wrócił razem z żoną, która zgłosiła 5 grudnia jego zaginięcie, oraz z bratem. MSW poinformowało, że jeszcze w poniedziałek Sertow zostanie usunięty z listy osób poszukiwanych.

Dane 58-letniego Petko Sertowa zostały opublikowane przez resort spraw wewnętrznych oraz na stronie internetowej międzynarodowej organizacji policyjnej po jego zniknięciu; dwa swoje telefony komórkowe zostawił w domu.

bEKpivrH

Sertow, który w latach 80. pracował w dużym przedsiębiorstwie handlu zagranicznego, był etatowym pracownikiem II wydziału SB (kontrwywiadu). Po zmianach politycznych pracował m.in. w centralnym biurze do walki z przestępczością zorganizowaną, był szefem wydziału zwalczającego przemyt narkotyków i terroryzm, a także doradcą prezydenta Georgi Pyrwanowa (2002-2012).

W grudniu 2007 roku Sertow stanął na czele utworzonej przez ówczesny rząd Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego - instytucji o bardzo szerokich uprawnieniach, która połączyła kontrwywiad, działalność antyterrorystyczną, wywiad finansowy i pion analityczny w dziedzinie bezpieczeństwa. DANS ma również techniczną służbę zajmującą się podsłuchami. W 2008 roku wybuchł skandal związany z podsłuchiwaniem dziennikarzy.

W 2009 roku Sertowa odwołano z funkcji szefa DANS i powierzono mu stanowisko wicedyrektora Biura ds. Walki z Korupcją przy Radzie Ministrów. W lutym 2013 roku ówczesny i obecny premier Bojko Borysow zwolnił go i z tego stanowiska. Po tym Sertow pracował jako konsultant w firmie elektroenergetycznej. Według krajowych mediów jego pobyt w Grecji mógł być związany z próbą mediacji między tą firmą a greckim wymiarem sprawiedliwości, który domaga się od niej 15 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl
To może uderzyć w bezpieczeństwo Bułgarii Były szef bułgarskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (DANS) Petko Sertow opuścił Bułgarię przez przejście Kułata w kierunku Grecji.
Szef bułgarskiego kontrwywiadu zniknął Bułgarskie MSW rozpoczęło poszukiwania już w sobotę, po oficjalnym potwierdzeniu, że były szef potężnej agencji kontrwywiadowczej zniknął dzień wcześniej.
"Służby antyterrorystyczne w gotowości" Zdaniem szefowej MSW Polska nie należy do grupy państw szczególnie zagrożonych terroryzmem.
bEKpivsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)