Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Afera w Bułgarii. Interpol poszukuje byłego szefa agencji bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Bułgarskie MSW rozpoczęło poszukiwania już w sobotę, po oficjalnym potwierdzeniu, że były szef potężnej agencji kontrwywiadowczej zniknął dzień wcześniej.

Afera w Bułgarii. Interpol poszukuje byłego szefa agencji bezpieczeństwa
(Robert Brook/CC/Flickr)

Byłego szefa bułgarskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (DANS), który zniknął w ubiegłym tygodniu, poszukuje Interpol. Dane 58-letniego Petko Sertowa zostały publikowane na stronie internetowej tej międzynarodowej organizacji policyjnej.

Bułgarskie MSW rozpoczęło poszukiwania w kraju już w sobotę, po oficjalnym potwierdzeniu, że były szef potężnej agencji kontrwywiadowczej zniknął dzień wcześniej. Sertow wyszedł z domu, pozostawiając swoje dwa telefony komórkowe. O jego zniknięciu powiadomiła policję małżonka.

Dzisiaj szef MSW Weselin Wuczkow zdementował pogłoski, że Sertow zameldował się w hotelu poza Sofią. _ - Od chwili, kiedy wyszedł z domu w piątek o godzinie 18, nikt go nie widział _ - stwierdził minister.

Zapowiedział, że jutro MSW poda więcej informacji o poszukiwaniach. Tymczasem w mediach i na portalach społecznościowych pojawiły się najróżniejsze pogłoski o przyczynach zniknięcia Sertowa, w tym przypuszczenia, że został porwany i zabity.

Sertow, który w latach 80. pracował w dużym przedsiębiorstwie handlu zagranicznego, był etatowym pracownikiem II wydziału SB (kontrwywiadu). Po zmianach politycznych pracował m.in. w centralnym biurze do walki z przestępczością zorganizowaną, był szefem wydziału zwalczającego przemyt narkotyków i terroryzm, a także doradcą prezydenta Georgi Pyrwanowa (2002-2012).

W grudniu 2007 roku Sertow stanął na czele utworzonej przez ówczesny rząd Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (DANS) - instytucji o bardzo szerokich uprawnieniach, która połączyła kontrwywiad, działalność antyterrorystyczną, wywiad finansowy i pion analityczny w dziedzinie bezpieczeństwa. DANS zajmuje się także podsłuchami. W 2008 roku wybuchł skandal związany z podsłuchiwaniem dziennikarzy.

W 2009 roku Sertowa odwołano z funkcji szefa DANS i powierzono mu stanowisko wicedyrektora Biura ds. Walki z Korupcją przy Radzie Ministrów. W lutym 2013 roku ówczesny i obecny premier Bojko Borysow zwolnił go i z tego stanowiska.

Czytaj więcej w Money.pl
"Przerwanie tej budowy to cios dla Bułgarii" _ Straty na razie trudno obliczyć, ale nie chodzi o coś tymczasowego _.
"Bankier Kremla" ścigany przez Interpol Interpol zażądał natychmiastowego aresztowania rosyjskiego miliardera Siergieja Pugaczowa, właściciela wielu aktywów za granicą, w tym francuskich delikatesów Hediard.
Bułgarzy tęsknią za komunizmem. Zaskakujące wyniki sondażu Ich zdaniem, największą wadą ustroju był brak możliwości wyjazdu za granicę.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)