Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ropa naftowa
07.03.2015 10:33

Afera Petrobras. Sąd poszerzył grono podejrzanych

Śledztwo objęło byłego prezydenta Brazylii, a także senatorów i deputowanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karlnaundorf/Dreamstime)

Brazylijski Sąd Najwyższy wyraził w piątek zgodę na objęcie śledztwem w sprawie sfery korupcyjnej w państwowym koncernie energetycznym Petrobras. Wśród podejrzanych znaleźli się: były prezydent oraz 12 senatorów i 22 deputowanych.

Według federalnych prokuratorów, afera korupcyjno-łapówkarska Petrobras, czołowego koncernu brazylijskiego, jest największą tego rodzaju w historii Brazylii.

Prokuratorzy ustalili, że w ciągu minionych 10 lat największe firmy budowlane i inżynieryjne Brazylii zapłaciły co najmniej 800 mln dolarów byłym członkom zarządu koncernu w zamian za kontrakty, których wartość sztucznie zawyżano. Prowadzono też na szeroką skalę _ pranie brudnych pieniędzy _ pochodzących z niewiadomych źródeł oraz inną przestępczą działalność.

Petrobras kontrolujący przedsiębiorstwa naftowe i energetyczne w 18 krajach w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie, miał stracić na tej przestępczej działalności 4 mld dolarów. Koncern zatrudnia ponad 80 tys. osób a jego zysk w roku 2012 wyniósł, według oficjalnych danych, 11 mld dolarów. 64 proc. udziałów w Petrobras należy do państwa.

Zgodnie z brazylijskim prawem, osoby piastujące urzędy pochodzące z wyboru mogą być sądzone jedynie przez Sąd Najwyższy. Śledztwem objęto byłego prezydenta a obecnego senatora Fernando Collora, który w 1992 r. został zmuszony do ustąpienia w związku z innym skandalem korupcyjnym.

Ponadto na liście podejrzanych, opublikowanej przez prokuratora generalnego Rodrigo Janota, znaleźli się m. in. przewodniczący Senatu Renan Calheiros, przewodniczący (spiker) Izby Deputowanych Eduardo Cunha, senator rządzącej Partii Pracujących (PT) Gleisi Hoffmann i były minister górnictwa i energetyki Edison Lobao. Lista obejmuje łącznie nazwiska 54 wpływowych osób ze świata polityki i biznesu.

Calheiros i Cunha są członkami Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB), która wraz z Partią Pracujących uczestniczy w koalicji rządowej prezydent Dilmy Rousseff.

Czytaj więcej w Money.pl
630 miliardów dolarów z Chin poza kontrolą W tym roku w ramach kampanii antykorupcyjnej w Państwie Środka urzędnicy pod lupę wziąć mają finanse państwowych koncernów, które swoje rezerwy trzymają za granicami.
Będzie nadzwyczajne posiedzenie OPEC? Obecna przewodnicząca OPEC wyraźnie wskazała na istniejący głęboki podział wśród członków kartelu co do jego polityki wydobycia.
Ten kraj też traci przez tanią ropę Bardzo szybko bogacący się w ostatnich latach Azerbejdżan boleśnie odczuł gwałtowny spadek cen ropy na światowych rynkach w drugim półroczu 2014 r.
Tagi: ropa naftowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz