Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
07.11.2014 19:47

Afera "News of the World". Kolejny wyrok

Były redaktor brytyjskiego bulwarowego tygodnika Ian Edmondson został skazany na osiem miesięcy więzienia za prowadzenie działalności hakerskiej służącej podsłuchiwaniu rozmów telefonicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SalFalko/Flickr)

45-letni Edmondson jest już ósmą osobą, wobec której orzeczono wyrok skazujący w związku z najgłośniejszą z afer, jakie zaistniały w ostatnich latach w brytyjskich mediach.

Dotyczy ona należącego do magnata prasowego Ruperta Murdocha _ News of the World _. Tygodnik ten przestał się ukazywać w 2011 roku po ujawnieniu, że w ramach starań o wyprzedzenie konkurencji w dostępie do informacji jego redakcja uprawiała działalność hakerską na wielką skalę. Włamywano się do poczty głosowej i skrzynek e-mailowych celebrytów, polityków, a nawet ofiar przestępstw w celu zdobywania materiałów na sensacyjne artykuły.

Głównym negatywnym bohaterem tej afery, w której naruszono sferę prywatną tysięcy osób, jest Andy Coulson - w latach 2003-2007 redaktor naczelny _ News of the World _, a potem do stycznia 2011 roku szef ekipy prasowej premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Coulson został skazany na 18 miesięcy więzienia, a Cameron publicznie przeprosił za zatrudnienie go.

W przypadku Edmondsona akt oskarżenia zarzucał mu, iż jako szef działu zdobywania informacji _ News of the World _ od października 2000 roku do sierpnia 2006 roku wraz z prywatnym detektywem Glennem Mulcaire i innymi dziennikarzami uczestniczył we włamaniach do skrzynek poczty głosowej 334 osób. Byli wśród nich między innymi aktorzy Jude Law i Sienna Miller oraz muzyk Paul McCartney, jak również syn kuzyna królowej Elżbiety II Frederick Windsor.

Sprawę Edmondsona rozpatrywał centralny sąd karny w Londynie. Odczytując sentencję wyroku, sędzia John Saunders wyraził satysfakcję z tego, że skazany _ cierpi na depresję, jak również ma inne problemy zdrowotne . Pan Edmondson został zwolniony z pracy w "News of the World" i utracił swą reputację jako dziennikarz. Ma to do zawdzięczenia wyłącznie sobie _ - dodał sędzia.

Czytaj więcej w Money.pl
"To pogwałcenie prawa międzynarodowego" Oznajmił, że nastąpiło osłabienie we wdrażaniu postanowień o zawieszeniu broni w Donbasie.
Putin w Pekinie. Ważne rozmowy gospodarcze Problemy wzajemnej współpracy gospodarczej, wymiana poglądów na tematy międzynarodowe i regionalne, a także uzgodnienie stanowisk Moskwy i Pekinu przed szczytami APEC i G20 będą przedmiotem rozmów prezydenta Rosji w Chinach, dokąd udaje się on w sobotę.
Zakazali mówić Polakom po polsku. Reakcja? W naszym mocnym odczuciu to wyraz dyskryminacji - napisała polska placówka dyplomatyczna
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz