Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera "News of the World". Kolejny wyrok

0
Podziel się:

Były redaktor brytyjskiego bulwarowego tygodnika Ian Edmondson został skazany na osiem miesięcy więzienia za prowadzenie działalności hakerskiej służącej podsłuchiwaniu rozmów telefonicznych.

Afera "News of the World". Kolejny wyrok
(SalFalko/Flickr)

45-letni Edmondson jest już ósmą osobą, wobec której orzeczono wyrok skazujący w związku z najgłośniejszą z afer, jakie zaistniały w ostatnich latach w brytyjskich mediach.

Dotyczy ona należącego do magnata prasowego Ruperta Murdocha _ News of the World _. Tygodnik ten przestał się ukazywać w 2011 roku po ujawnieniu, że w ramach starań o wyprzedzenie konkurencji w dostępie do informacji jego redakcja uprawiała działalność hakerską na wielką skalę. Włamywano się do poczty głosowej i skrzynek e-mailowych celebrytów, polityków, a nawet ofiar przestępstw w celu zdobywania materiałów na sensacyjne artykuły.

Głównym negatywnym bohaterem tej afery, w której naruszono sferę prywatną tysięcy osób, jest Andy Coulson - w latach 2003-2007 redaktor naczelny _ News of the World _, a potem do stycznia 2011 roku szef ekipy prasowej premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Coulson został skazany na 18 miesięcy więzienia, a Cameron publicznie przeprosił za zatrudnienie go.

W przypadku Edmondsona akt oskarżenia zarzucał mu, iż jako szef działu zdobywania informacji _ News of the World _ od października 2000 roku do sierpnia 2006 roku wraz z prywatnym detektywem Glennem Mulcaire i innymi dziennikarzami uczestniczył we włamaniach do skrzynek poczty głosowej 334 osób. Byli wśród nich między innymi aktorzy Jude Law i Sienna Miller oraz muzyk Paul McCartney, jak również syn kuzyna królowej Elżbiety II Frederick Windsor.

Sprawę Edmondsona rozpatrywał centralny sąd karny w Londynie. Odczytując sentencję wyroku, sędzia John Saunders wyraził satysfakcję z tego, że skazany _ cierpi na depresję, jak również ma inne problemy zdrowotne . Pan Edmondson został zwolniony z pracy w "News of the World" i utracił swą reputację jako dziennikarz. Ma to do zawdzięczenia wyłącznie sobie _ - dodał sędzia.

Czytaj więcej w Money.pl
"To pogwałcenie prawa międzynarodowego" Oznajmił, że nastąpiło osłabienie we wdrażaniu postanowień o zawieszeniu broni w Donbasie.
Putin w Pekinie. Ważne rozmowy gospodarcze Problemy wzajemnej współpracy gospodarczej, wymiana poglądów na tematy międzynarodowe i regionalne, a także uzgodnienie stanowisk Moskwy i Pekinu przed szczytami APEC i G20 będą przedmiotem rozmów prezydenta Rosji w Chinach, dokąd udaje się on w sobotę.
Zakazali mówić Polakom po polsku. Reakcja? W naszym mocnym odczuciu to wyraz dyskryminacji - napisała polska placówka dyplomatyczna
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)