Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera madrycka. Prokuratura chce od Sejmu dokumentacji wyjazdów trzech byłych posłów PiS

0
Podziel się:

Od środy warszawska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo ws. podejrzenia popełnienia oszustwa przez trzech byłych posłów PiS w związku z rozliczeniem ich podróży służbowej do Madrytu.

Afera madrycka. Prokuratura chce od Sejmu dokumentacji wyjazdów trzech byłych posłów PiS
(Adam Guz/REPORTER)

Prokuratura chce od Kancelarii Sejmu dokumentacji wszystkich delegacji trzech b. posłów PiS: Adama Hofmana, Mariusza A. Kamińskiego i Adama Rogackiego - powiedział jej rzecznik Przemysław Nowak. Śledczy badają też wniosek SLD o przyjrzenie się wyjazdom wszystkich posłów.

Od środy warszawska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo ws. podejrzenia popełnienia oszustwa przez trzech byłych posłów PiS w związku z rozliczeniem ich podróży służbowej do Madrytu.

Dziś Nowak powiedział, że prowadzący śledztwo zwrócili się do szefa Kancelarii Sejmu RP o nadesłanie uwierzytelnionej dokumentacji dotyczącej rozliczeń delegacji służbowych tych trzech posłów. _ Analizować będziemy zarówno dokumentację z ostatniej delegacji do Madrytu, jak również ze wszystkich poprzednich wyjazdów służbowych tych posłów _ - zaznaczył rzecznik prokuratury.

Ponadto prowadzący postępowanie zwrócili się do Sejmu o informację, czy Hofman, Kamiński i Rogacki uczestniczyli w głosowaniach w Sejmie, w czasie gdy według dokumentacji powinni byli przebywać na delegacji za granicą.

Od środy warszawska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo ws. podejrzenia popełnienia oszustwa przez trzech byłych posłów PiS w związku z rozliczeniem ich podróży służbowej do Madrytu.

W piątek PAP dotarła do dokumentów, z których wynika, że Kamiński i Hofman, aby uczestniczyć w głosowaniach na posiedzeniu Sejmu pod koniec czerwca, skrócili swój pobyt na Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w Strasburgu. Poinformowali o tym w piśmie datowanym na 22 lipca przewodniczącego delegacji parlamentarnej do Zgromadzenia RE Andrzeja Halickiego (PO).

W związku ze skróceniem delegacji Kamiński i Hofman zwracają się o _ potrącenie wcześniej wpłaconych diet za pobyt za granicą w czwartek i piątek (26-27 czerwca) _.

Nowak potwierdził też doniesienia mediów, że w piątek do akt śledztwa wpłynęło uzupełniające doniesienie klubu SLD, który domaga się rozszerzenia zakresu postępowania o weryfikację sposobu rozliczenia wszystkich zagranicznych delegacji posłów, w których parlamentarzyści korzystali z samochodów prywatnych. Do zawiadomienia dołączono załącznik nr 6 do _ Informacji dotyczącej wyjazdów zagranicznych posłów _ opublikowany w środę przez marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego.

Pytany, czy także w tej sprawie prokuratura przeprowadzi śledztwo, Nowak odparł, że stanie się tak, jeśli prokurator dojdzie do wniosku, że dowody uzasadniają podejrzenie popełnienia przestępstwa - oszustwa lub jakiegokolwiek innego.

Wszczęte w środę śledztwo toczy się w sprawie _ doprowadzenia Kancelarii Sejmu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w nieustalonej dotychczas kwocie poprzez wprowadzenie w błąd pracowników Kancelarii przez trzech posłów w związku ze złożeniem wniosku o rozliczenie podróży służbowej, zleconej i opłaconej przez Sejm _.

Chodzi o służbową podróż posłów do Hiszpanii na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - odbywające się na przełomie października i listopada. Media donosiły w ostatnich dniach, że posłowie wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki, zgłaszając wyjazd - każdy swoim samochodem, a w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi. Media informowały ponadto, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu.

Zawiadomienie w tej sprawie w poniedziałek skierował do prokuratury klub poselski SLD. _ Sprawa jest na tyle pilna, a z drugiej strony bulwersująca, że chcemy to w jakiś sposób przeciąć i żądać wyjaśnień _ - mówił wówczas rzecznik SLD poseł Dariusz Joński.

Prok. Nowak powiedział, że śledztwo wszczęto z zawiadomienia klubu SLD oraz osoby prywatnej. Przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności do ośmiu lat - dodał.

W poniedziałek Komitet Polityczny PiS postanowił usunąć z partii Adama Hofmana, Mariusza A. Kamińskiego i Adama Rogackiego. Mają oni jeszcze możliwość odwołania się od decyzji komitetu do koleżeńskiego sądu partyjnego, gdzie będą mogli złożyć wyjaśnienia. Nie wiadomo, czy skorzystają z tego prawa.

W sobotnim oświadczeniu posłowie odpierali stawiane im zarzuty i oświadczyli, że zwrócili całą zaliczkę na przejazd do Madrytu. Podkreślili też, że bilety lotnicze kupili z własnych środków.

Czytaj więcej w Money.pl
Hofman: "Pycha prezydenta jest ważniejsza" Lider PiS napisał do prezydenta Bronisława Komorowskiego w związku z ujawnionymi przez "Wprost" nagraniami podsłuchanych rozmów polityków.
Aż trzy osoby zastąpią Hofmana! Duda rzecznikiem Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak odpowiedział, że przed partią olbrzymie obowiązki.
PiS zawiadamia prokuraturę. Chodzi o... Poseł Jacek Sasin powiedział, że chodzi o zamówienie opiewające na ok. 5 mld złotych i dotyczące zakupu dwóch okrętów podwodnych. Według niego preferowany ma być konkretny typ okrętu produkcji niemieckiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)