Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera korupcyjna w Turcji. Służby rezygnują ze śledztwa

0
Podziel się:

Skandal przez wiele miesięcy osłabiał pozycję osób z otoczenia obecnego prezydenta Tayyipa Erdogana (na zdjęciu).

Afera korupcyjna w Turcji. Służby rezygnują ze śledztwa
(FACELL/SIPA/East News)
bEKgdfPF

Prokuratura odstąpiła od dochodzenia w głośnej sprawie przeciwko 53 podejrzanym o korupcję, w tym synom dwóch b. ministrów; skandal korupcyjny przez wiele miesięcy osłabiał pozycję osób z otoczenia obecnego prezydenta Tayyipa Erdogana (na zdjęciu).

Skandal ten był, jak pisze Reuters, jednym z największych wyzwań dla Erdogana w trakcie jego 11-letnich rządów na stanowisku premiera; doprowadził do ustąpienia trzech ministrów i wywołał międzynarodową krytykę działań władz Turcji, które zaostrzyły kontrolę internetu, przeniosły na inne stanowiska policjantów różnych szczebli, sędziów i prokuratorów. Opinia publiczna uznała te posunięcia za próbę utrudniania śledztwa w sprawie korupcji.

Erdogan sugerował z kolei, iż dochodzenie to jest elementem podejmowanej przez wymiar sprawiedliwości próby faktycznego zamachu stanu.

bEKgdfPH

Prokuratorzy odstąpili od dochodzenia, wyjaśniając, że dowody nie zostały właściwie zebrane, że zgromadzone dowody nie potwierdzają popełnienia przestępstwa i że nie ujawniono istnienia grupy przestępczej - poinformowała w piątek turecka telewizja CNN.

Media przypominają, że w połowie grudnia roku 2013 turecka policja przeprowadziła głośną antykorupcyjną operację, w następstwie której zatrzymano kilkadziesiąt osób - biznesmenów, urzędników wysokiego szczebla i ich krewnych - podejrzanych o nadużycie władzy, o machinacje zamówieniami państwowymi i o korupcję.

Czytaj więcej w Money.pl
Korupcja? Erdogan chce rekonstrukcji rządu Skandal wywołany dochodzeniem w sprawie korupcji nadszarpnął reputację rządu.
Turcja wyrzuci zagranicznych ambasadorów? Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył dyplomatów o prowokacje w kontekście zataczającego coraz szersze kręgi skandalu korupcyjnego.
USA bez porozumienia z Turcją. Będzie zgoda? Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu zaprzeczył, jakoby osiągnięto porozumienie w sprawie bazy Incirlik, oddalonej o ok. 100 km od granicy z Syrią.
bEKgdfQi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)