Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
petrobras
10.04.2015 22:10

Afera korupcyjna w brazylii. Są kolejne aresztowania polityków

Straty największego w Ameryce Łacińskiej koncernu publicznego są oceniane na wiele miliardów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(abdallahh/CC/Flickr)

Policja federalna dokonała w piątek dalszych aresztowań wśród osób zamieszanych w aferę korupcyjną brazylijskiego giganta naftowego - koncernu Petrobras. Zatrzymano m.in. pięciu byłych parlamentarzystów. Wśród podejrzanych i oskarżonych jest ok. 50 polityków.

Po trwających już rok dochodzeniach prowadzący sprawę prokurator Carlos Fernandes Santos Lima oświadczył dziennikarzom: "Jesteśmy dopiero na początku śledztwa".

Straty największego w Ameryce Łacińskiej koncernu publicznego są oceniane na wiele miliardów dolarów. Niektórzy z przebywających w więzieniach uczestników afery łapówkowej zwrócili już dobrowolnie do skarbu państwa w sumie 323 miliony dolarów, aby uzyskać złagodzenie kar.

Prokurator skomentował w piątek ten fakt: "To tylko niewielka część zrabowanych pieniędzy".

Dochodzenia w sprawie miliardowych "przekrętów", do których dochodziło przy przetargach i dokonywaniu zamówień publicznych przez Petrobras, doprowadziły do sformułowania wobec polityków i przedsiębiorców oskarżeń o przynależność do zorganizowanych grup przestępczych, pranie brudnych pieniędzy, handel wpływami, fałszowanie dokumentów księgowych, korupcję, "ustawianie" przetargów.

We wszystkie te działania przestępcze - według prokuratury - zamieszanych było wielu polityków rządzącej Partii Pracujących, co stawia w trudnej sytuacji obecną prezydent Dilmę Rousseff i jej rząd, ale także opozycyjną partię Solidarność.

Wśród aresztowanych w piątek jest właściciel agencji reklamowej Ricardo Hoffman, który skorumpował wielu brazylijskich parlamentarzystów, płacąc im 10 proc. od zamówień na reklamę, jakie uzyskiwali dla jego firmy m.in. od brazylijskiego Ministerstwa Zdrowia i Federalnej Agencji Pożyczkowej.

Największe straty ponosił jednak Petrobras podpisując wielokrotnie zawyżone kontrakty z firmami budowlanymi i dostawcami maszyn i materiałów budowlanych.

Śledztwo prokuratorskie ustaliło, że misternie skonstruowany system korupcyjny, jakim obrósł Petrobras, działał przeszło dziesięć lat, a straty poniesione przez to przedsiębiorstwo państwowe wynoszą wiele miliardów dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera korumpcyjna w koncernie energetycznym Śledztwo objęło byłego prezydenta Brazylii, a także senatorów i deputowanych.
Afera korupcyjna. Sąd sprawdza duży bank Szwajcarski wymiar sprawiedliwości podjął dochodzenie, aby ustalić, czy filia brytyjskiego banku HSBC w Szwajcarii uczestniczyła w wielkiej aferze łapówkowej, w którą zamieszane jest byłe kierownictwo Petrobrasu.
Gigantyczna afera korupcyjna w Brazylii Hiszpańska agencja EFE tak opisuje mechanizmy korupcyjne działające w ciągu ostatnich 10 lat w Petrobrasie: nadmierne ceny płacone przy przetargach, handel wpływami, łapówki płacone przy zawieraniu kontraktów.
Tagi: petrobras, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz