Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera FIFA. Prokuratura prześwietla sekretarza generalnego

0
Podziel się:

Sekretarz generalny FIFA tydzień temu został zawieszony w związku z zarzutami o nieprawidłowości przy dystrybucji biletów na mistrzostwa świata 2014 w Brazylii.

Afera FIFA. Prokuratura prześwietla sekretarza generalnego
(Tanya Rego / Agência Brasil/CC BY 3.0/Wikimedia)

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) zgodziła się na udostępnienie szwajcarskiej prokuraturze kont mailowych Jerome'a Valcke. Francuz, który od 2007 roku pełni funkcję sekretarza generalnego futbolowej centrali, tydzień temu został zawieszony.

Kilka godzin wcześniej rzecznik prasowy prokuratora generalnego Andre Marty wydał oświadczenie, w którym skarżył się, że FIFA blokuje dostęp do korespondencji mailowej Valcke. Szwajcarski organ ścigania starał się o to od maja. Światowa federacja miała zaznaczyć, że zmieni zdanie, tylko jeśli spełnionych zostanie kilka warunków.

Sekretarz generalny FIFA tydzień temu został zawieszony ze skutkiem natychmiastowym w związku z zarzutami o nieprawidłowości przy dystrybucji biletów na mistrzostwa świata 2014 w Brazylii.

Wówczas były partner biznesowy FIFA przy dystrybucji wejściówek, zarzucił światowej federacji trzykrotne zawyżenie ich wartości nominalnej na najważniejsze mecze ubiegłorocznego mundialu.

FIFA jest w kryzysie od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z Amerykanami - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne.

Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Josepha Blattera, ale naciskany przez media, opinię publiczną i innych działaczy Szwajcar zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku. Wówczas zostanie wybrany jego następca. Wkrótce Valcke zadeklarował, że odejdzie wraz z wyborem nowego prezydenta.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)