Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera Ciech-u i banku HSBC. Soldiarna Polska składa wniosek do prokuratury

0
Podziel się:

Chodzi o brak działań w sprawie afer Ciech i banku HSBC.

Afera Ciech-u i banku HSBC. Soldiarna Polska składa wniosek do prokuratury
(European Council)

Rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki złożył we wtorek zawiadomienia do Prokuratora Generalnego na byłego premiera Donalda Tuska, byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego i obecnego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego dotyczące _ braku działań w sprawie afer Ciech i banku HSBC _.

Patryk Jaki poinformował o tym na briefingu przed siedzibą Prokuratury Generalnej w Warszawie, gdzie złożył dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

_ - Pierwsza afera dotyczy banku HSBC. Otóż okazuje się, że kilkadziesiąt osób pochodzenia polskiego mogło wyprowadzać pieniądze z Polski w sposób absolutnie nielegalny, narażając Skarb Państwa na miliardowe straty. Wszystkie państwa, z którymi związane jest to postępowanie, nagle rozpoczęły radykalne działania, wszczęły postępowania. A w Polsce nie słychać nic, żadnych działań _ - podkreślił Jaki.

Dodał, że drugi wniosek ma związek z nieprawidłowościami dotyczącymi sprzedaży akcji spółki Ciech SA. _ - Otóż okazało się, że - jak donoszą media - Skarb Państwa mógł sprzedać w sposób niekorzystny dla Rzeczpospolitej akcje spółki Ciech, narażając SP na utratę kilkudziesięciu miliardów złotych _ - powiedział poseł.

_ - Z jednej strony nasze państwo potrafi być bezwzględne wobec słabych, czyli np. osób niepełnosprawnych, kiedy proszą o dodatkowe środki ale kiedy mówimy o "tłustych kotach" to tutaj jak widać polskie państwo nie musi działać, może być opieszałe i ospałe, może zajmować się innymi sprawami. Czas z tym skończyć _ - podkreślił Jaki.

Dodał, że oboma sprawami _ powinny zająć się inne organy państwa, ale skoro tego nie robią, to będą to robili posłowie opozycji _.

Na początku lutego do internetu trafiła lista klientów i stan kont szwajcarskiego oddziału banku HSBC. Dotyczyła osób, które ukrywają swoje dochody, często nielegalne, przed urzędem skarbowym. Według tych danych ponad 106 tysięcy osób z 203 krajów miało ukryć w HSBC ponad 100 miliardów dolarów. Na liście miało znaleźć się ponad pięciuset klientów związanych z Polską; ich nazwisk nie ujawniono. W sprawie podejrzanych praktyk HSBC prowadzone są obecnie śledztwa m.in. w USA, Francji, Belgii i Argentynie.

Z kolei sprawę sprzedaży akcji Ciech SA. podnosiła w ubiegłym tygodniu telewizja Republika. Podała, że dotarła do informacji z systemu meldunków operacyjnych - wewnętrznej bazy CBA gromadzącej meldunki z całego kraju oraz do korespondencji, jaką z funkcjonariuszami CBA prowadził biznesmen Marek Falenta. Falenta jest jednym z czterech oskarżonych w tzw. aferze podsłuchowej dot. podsłuchiwania w dwóch warszawskich restauracjach kilkudziesięciu osób, m.in. polityków.

Według Republiki, doszło też do nieprawidłowości przy sprzedaży akcji spółki Ciech, bo jak twierdzi stacja - jeden z meldunków przygotowany po spotkaniu z Falentą dotyczy zakulisowych negocjacji w tej sprawie z wiceministrem Skarbu Państwa Rafałem Baniakiem.

Baniak w odpowiedzi wystosował przed kilkoma dniami komunikat. _ Kierowane pod moim adresem oskarżenia, sugerujące przyjęcie przez mnie korzyści majątkowej w związku z prywatyzacją spółki CIECH S.A., przedstawione w programie TV Republika "Zadanie specjalne" z dnia 11 lutego 2014 r. są całkowicie bezpodstawne i nie mają żadnego potwierdzenia w faktach, a w rezultacie - mają charakter zniesławiający oraz naruszają moje dobra osobiste _ - napisał. Ponadto Baniak zapowiedział, że podejmie wobec autorów publikacji _ odpowiednie kroki prawne _.

Czytaj więcej w Money.pl
PKP Cargo nie stanie. Jest porozumienie Związkowcy dogadali się z zarządem spółki w sprawie nagród na święto kolejarza i innych dodatków płacowych.
HSBC miał ukrywać pieniądze milionerów. Jaki był udział Polaków? Sprawa "od pewnego czasu" znana jest władzom finansowym co najmniej 12 krajów, w tym Niemiec.
Bruksela wymusi obniżki cen energii? Wspólne zakupy gazu zaproponowane jako element koncepcji unii budzą najwięcej emocji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)