Rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki złożył we wtorek zawiadomienia do Prokuratora Generalnego na byłego premiera Donalda Tuska, byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego i obecnego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego dotyczące _ braku działań w sprawie afer Ciech i banku HSBC _.
Patryk Jaki poinformował o tym na briefingu przed siedzibą Prokuratury Generalnej w Warszawie, gdzie złożył dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.
_ - Pierwsza afera dotyczy banku HSBC. Otóż okazuje się, że kilkadziesiąt osób pochodzenia polskiego mogło wyprowadzać pieniądze z Polski w sposób absolutnie nielegalny, narażając Skarb Państwa na miliardowe straty. Wszystkie państwa, z którymi związane jest to postępowanie, nagle rozpoczęły radykalne działania, wszczęły postępowania. A w Polsce nie słychać nic, żadnych działań _ - podkreślił Jaki.
Dodał, że drugi wniosek ma związek z nieprawidłowościami dotyczącymi sprzedaży akcji spółki Ciech SA. _ - Otóż okazało się, że - jak donoszą media - Skarb Państwa mógł sprzedać w sposób niekorzystny dla Rzeczpospolitej akcje spółki Ciech, narażając SP na utratę kilkudziesięciu miliardów złotych _ - powiedział poseł.
_ - Z jednej strony nasze państwo potrafi być bezwzględne wobec słabych, czyli np. osób niepełnosprawnych, kiedy proszą o dodatkowe środki ale kiedy mówimy o "tłustych kotach" to tutaj jak widać polskie państwo nie musi działać, może być opieszałe i ospałe, może zajmować się innymi sprawami. Czas z tym skończyć _ - podkreślił Jaki.
Dodał, że oboma sprawami _ powinny zająć się inne organy państwa, ale skoro tego nie robią, to będą to robili posłowie opozycji _.
Na początku lutego do internetu trafiła lista klientów i stan kont szwajcarskiego oddziału banku HSBC. Dotyczyła osób, które ukrywają swoje dochody, często nielegalne, przed urzędem skarbowym. Według tych danych ponad 106 tysięcy osób z 203 krajów miało ukryć w HSBC ponad 100 miliardów dolarów. Na liście miało znaleźć się ponad pięciuset klientów związanych z Polską; ich nazwisk nie ujawniono. W sprawie podejrzanych praktyk HSBC prowadzone są obecnie śledztwa m.in. w USA, Francji, Belgii i Argentynie.
Z kolei sprawę sprzedaży akcji Ciech SA. podnosiła w ubiegłym tygodniu telewizja Republika. Podała, że dotarła do informacji z systemu meldunków operacyjnych - wewnętrznej bazy CBA gromadzącej meldunki z całego kraju oraz do korespondencji, jaką z funkcjonariuszami CBA prowadził biznesmen Marek Falenta. Falenta jest jednym z czterech oskarżonych w tzw. aferze podsłuchowej dot. podsłuchiwania w dwóch warszawskich restauracjach kilkudziesięciu osób, m.in. polityków.
Według Republiki, doszło też do nieprawidłowości przy sprzedaży akcji spółki Ciech, bo jak twierdzi stacja - jeden z meldunków przygotowany po spotkaniu z Falentą dotyczy zakulisowych negocjacji w tej sprawie z wiceministrem Skarbu Państwa Rafałem Baniakiem.
Baniak w odpowiedzi wystosował przed kilkoma dniami komunikat. _ Kierowane pod moim adresem oskarżenia, sugerujące przyjęcie przez mnie korzyści majątkowej w związku z prywatyzacją spółki CIECH S.A., przedstawione w programie TV Republika "Zadanie specjalne" z dnia 11 lutego 2014 r. są całkowicie bezpodstawne i nie mają żadnego potwierdzenia w faktach, a w rezultacie - mają charakter zniesławiający oraz naruszają moje dobra osobiste _ - napisał. Ponadto Baniak zapowiedział, że podejmie wobec autorów publikacji _ odpowiednie kroki prawne _.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
PKP Cargo nie stanie. Jest porozumienie Związkowcy dogadali się z zarządem spółki w sprawie nagród na święto kolejarza i innych dodatków płacowych. | |
HSBC miał ukrywać pieniądze milionerów. Jaki był udział Polaków? Sprawa "od pewnego czasu" znana jest władzom finansowym co najmniej 12 krajów, w tym Niemiec. | |
Bruksela wymusi obniżki cen energii? Wspólne zakupy gazu zaproponowane jako element koncepcji unii budzą najwięcej emocji. |