Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. Katarzyna P. zostanie w areszcie? Grozi jej 15 lat

0
Podziel się:

Podejrzani znów zostali przesłuchani. Kolejny raz nie przyznali się do zarzutów i odmówili złożenia wyjaśnień.

Afera Amber Gold. Katarzyna P. zostanie w areszcie? Grozi jej 15 lat
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Łódzka prokuratura wystąpiła do sądu o przedłużenie o trzy miesiące aresztu dla żony byłego prezesa Amber Gold Katarzyny P., podejrzanej m.in. o oszustwa znacznej wartości. Prokuratura chce zamknąć śledztwo w tej sprawie do końca roku.

B. prezes Amber Gold Marcin P. i jego żona po raz kolejny zostali przesłuchani w łódzkiej prokuraturze i usłyszeli zmodyfikowane zarzuty oszustwa - rozszerzono je o dane osobowe kolejnych pokrzywdzonych osób. Podejrzani kolejny raz nie przyznali się do zarzutów i odmówili złożenia wyjaśnień - poinformował prokurator Jacek Pakuła z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Śledczy skierowali też wniosek do Sądu Apelacyjnego w Łodzi o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec Katarzyny P. o trzy miesiące (obecnie mija on 14 października). Jej mąż ma pozostać w areszcie co najmniej do 28 listopada. Obojgu grozi kara do 15 lat więzienia.

Według śledczych Marcin i Katarzyna P. - działając wspólnie i w porozumieniu - w ramach tzw. piramidy finansowej doprowadzili w sumie ok. 18 tys. osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie prawie 851 mln zł. Przyjęto, że oboje działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili z tej działalności stałe źródło dochodu.

Marcin P. jest podejrzany w sumie o 25 przestępstw, jego żonie zarzucono 17. Obok oszustwa znacznej wartości zarzuca się im m.in. prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej, poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach o podwyższeniu kapitału zakładowego kilku spółek, naruszenie ustawy o rachunkowości oraz kodeksu spółek handlowych.

Zdaniem prokuratury od początku Amber Gold była tzw. piramidą finansową i z takim zamiarem powstała. Z opinii finansowo-księgowej przygotowanej przez Ernst&Young Audyt Polska wynika, że nie było zewnętrznych źródeł finansowania spółki, która pozyskała z lokat 851 mln zł, z czego zaledwie ponad 10 mln zł zainwestowała w złoto, które miało być ich zabezpieczeniem.

Pieniądze z lokat były wydawane na różne cele. Na działalność lotniczą, w tym finansowanie linii OLT Express, przeznaczono prawie 300 mln zł, ponad 214 mln zł wydano na bieżącą działalność spółki, w tym m.in. na zakup nieruchomości czy reklamę. Ustalono, że prezes Amber Gold Marcin P. i jego żona wypłacili sobie w sumie 18,8 mln zł _ pensji _.

W śledztwie przesłuchano dotąd ok. 14 tys. świadków, a materiał dowodowy liczy ponad 15 tys. tomów akt.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Czytaj więcej w Money.pl
Wniosek prokuratury w sprawie Amber Gold Łódzka prokuratura okręgowa skierowała do Sądu Apelacyjnego w Łodzi wniosek o przedłużenie - o kolejne trzy miesiące - aresztu dla Katarzyny P.
Jest decyzja w sprawie prezesa Amber Gold Marcin P. podejrzany o oszustwa znacznej wartości od dwóch lat przebywa w areszcie.
Dwa lata po Amber Gold. Jest bezpieczniej? Kilka zmian prawa weszło już w życie, trwają prace nad następnymi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)