Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aborcja w Hiszpanii. Rząd chce ograniczyć prawo

0
Podziel się:

Nowelizacja jest spełnieniem, choć spóźnionym, obietnic wyborczych z 2011 roku obecnego premiera z konserwatywnej Partii Ludowej Mariano Rajoya.

Aborcja w Hiszpanii. Rząd chce ograniczyć prawo
(imago stock&people/EAST NEWS)

Rząd Hiszpanii zatwierdził dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o aborcji, ograniczający dopuszczalność aborcji do sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety oraz gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Sprzeciw wyraża lewica i wiele organizacji kobiecych (na zdjęciu premier Mariano Rajoy).

Zatwierdzony projekt faktycznie unieważnia prawo z 2010 roku, które zezwalało wszystkim kobietom na dokonywanie aborcji do 14. tygodnia ciąży oraz do 22. tygodnia w przypadku poważnych wad rozwojowych płodu i w przypadku zagrożenia życia i zdrowia matki. Ta ustawa o aborcji, wraz z dopuszczeniem małżeństw osób jednej płci były sztandarowymi reformami ówczesnego socjalistycznego rządu.

Teraz Hiszpania ma wrócić do systemu z 1985 roku. Aborcja dopuszczalna ma być w dwóch przypadkach. W pierwszym - gdy jest _ niezbędna z powodu poważnego zagrożenia dla życia lub zdrowia psychicznego kobiety _ i w drugim, _ gdy ciąża była konsekwencją przestępstwa przeciwko wolności lub integralności seksualnej kobiety _ - wyjaśnił minister sprawiedliwości Alberto Ruiz-Gallardon.

Nowelizacja jest spełnieniem, choć spóźnionym, obietnic wyborczych z 2011 roku obecnego premiera z konserwatywnej Partii Ludowej Mariano Rajoya.

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę w przypadku gwałtu, to będzie mogła skorzystać z prawa do aborcji, jeśli złoży doniesienie o przestępstwie. W przypadku, gdy powodem usunięcia ciąży ma być wada rozwojowa płodu, to konieczne będą opinie wydane przez dwóch lekarzy.

W przypadku niepełnoletnich na aborcję muszą zgodzić się rodzice.

Partia Ludowa dysponuje większością w parlamencie, tak więc nowelizacja ma wszelkie szanse na przyjęcie przez deputowanych. Jednocześnie stowarzyszenia feministyczne i lewica mobilizują się w sprawie nowych przepisów. W parlamencie wielu deputowanych lewicy podpisało we wtorek _ pakt na rzecz prawa do aborcji _, powstały z inicjatywy około 200 organizacji kobiecych.

Wśród głosów krytycznych Stowarzyszenie Planowania Rodziny ostrzegło przed ryzykiem powrotu do sytuacji z lat 80. Wówczas - argumentuje ta organizacja - Hiszpanki przeprowadzały aborcje we Francji lub Wielkiej Brytanii.

Z kolei zwolennicy nowego prawa wyrażają satysfakcję, że Partia Ludowa dotrzymała obietnicy wyborczej. _ - To krok naprzód w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest zero aborcji _ - oceniło stowarzyszenie _ Prawo do życia _.

Według sondażu instytutu Metroscopia z maja, opublikowanego w dzienniku _ El Pais _, za przepisami z 2010 roku opowiada się 46 proc. Hiszpanów, a ograniczenie aborcji popiera 41 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyższe kary za aborcję? Piszą do ministra Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że Komisja Kodyfikacyjna przygotowała propozycje zmian, przewidujące podwyższenie kary za aborcję.
Palikot o aborcji. Propozycje kar są drakońskie Palikot powołał się na informacje w mediach, że Komisja Kodyfikacyjna przygotowała propozycje zmian w kodeksie karnym.
Polacy chcą zakać aborcji na Litwie Współrządzący na Litwie socjaldemokraci potępili inicjatywę Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w sprawie zakazu aborcji. Polskie ugrupowanie należy do koalicji rządzącej.
prawo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)