Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Abonament RTV. Nie będzie abolicji dla zalegających z opłatami

0
Podziel się:

Odrzucono jednak projekt senatorów PiS, który zakładał powszechną abolicję zaległości w opłatach abonamentowych.

Abonament RTV. Nie będzie abolicji dla zalegających z opłatami
(PAP/EPA)
bEKMpKHp

Osoby w wieku 75 lat nie będą musiały już składać oświadczenia, by uzyskać zwolnienie z opłaty - to jeden z zapisów projektu noweli ustawy o opłatach abonamentowych, który w czwartek przyjął Senat.

Odrzucono projekt senatorów PiS, który zakładał abolicję zaległości w opłatach abonamentowych. Senatorowie PO i PiS przygotowali dwa projekty nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych.

Projekt PO dodatkowo obejmuje zmianę przepisów w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Przewiduje udostępnienie Poczcie Polskiej, która zajmuje się pobieraniem opłat abonamentowych, informacji ze zbioru Pesel dotyczących osób powyżej 75 rok życia.

bEKMpKHr

Proponowane rozwiązanie objęłoby ok. 1,2 mln osób (według danych na koniec 2013 r.). _ Dla wielu osób w tym wieku byłoby to istotne ułatwienie, gdyż ze względu na stan zdrowia, samotne zamieszkiwanie, nie zawsze mogą dokonać czynności zgłoszenia nabycia prawa zwolnienia z opłat abonamentowych, a następnie ponoszą konsekwencje wynikające z niedopełnienia tego obowiązku _ - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Senat odrzucił projekt nowelizacji autorstwa PiS. Przewidywał on m.in. wprowadzenie abolicji zaległości w opłatach abonamentowych dla osób, które ukończyły 75 rok życia, a także dla osób o różnego rodzaju niepełnosprawnościach (m.in. osoby z I grupy inwalidztwa, niewidome, niesłyszące).

Projekt ten został negatywnie zaopiniowany przez senackie Biuro Legislacyjne, które wskazało, że proponowana zmiana przepisów naruszałaby konstytucyjną równość wobec prawa oraz spowodowałaby niespójność ustawy o opłatach abonamentowych.

Podczas czwartkowej debaty w Senacie przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak powiedział, że projekt PO załatwia znaczną część potrzeb społecznych, które wiążą się z problemem niewłaściwego ściągania abonamentu od osób, które są uprawione do zwolnień.

bEKMpKHx

Podkreślił, że projekt należy uzupełnić o kilka postulatów. Jednym z nich jest uregulowanie sprawy przekazywania baz danych innemu podmiotowi pobierającemu abonament niż Poczta Polska. Uzasadniał to faktem, że Poczta Polska może przegrać konkurs na operatora wyznaczonego, a wtedy nie będzie ona zobligowana do przekazania baz danych nt. płatników abonamentu.

_ Postulujemy także za tym, aby uzupełnić tę propozycję nowelizacji, o zmianę systemu umorzenia i rozkładania na raty zaległego abonamentu _ - powiedział Dworak. Zaproponował także, aby nie zajmowała się tym KRRiT, ale wyznaczony operator.

Projekt nowelizacji poparło 84 senatorów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Czytaj więcej w Money.pl
Życie na kocią łapę. Bronią niewygodnej reklamy W związku z emisją spotu Rada otrzymała ponad 72 tys. protestów; głównym zarzutem było naruszenie chrześcijańskiego systemu wartości.
Cyfryzacja radia wchodzi w decydującą fazę Do 2015 r. mieszkańcy 17 największych polskich miast będą mogli odbierać cyfrowe radio.
Za abonament zapłaciliśmy ponad 630 mln zł Wzrost wpływów wynika przede wszystkim z poprawy ściągalności zaległości w drodze egzekucji administracyjnej.
bEKMpKHS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)