Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Abolicja abonamentowa. PiS postuluje jej przyjęcie

0
Podziel się:

Ustawa abonamentowa przygotowana przez senatorów PiS, zakłada zwolnienie uprawnionych osób z uiszczania zaległości w opłacaniu abonamentu.

Abolicja abonamentowa. PiS postuluje jej przyjęcie
(Claudio Matsuoka/CC/Flickr.com)

Senatorowie PiS Grzegorz Bierecki i Grzegorz Czelej postulują, by Senat jak najszybciej przyjął przygotowany przez nich projekt noweli ustawy o opłatach abonamentowych. Zakłada on zwolnienie uprawnionych do tego osób z uiszczania zaległości w opłacaniu abonamentu.

Bierecki i Czelej przypomnieli, że zgodnie z obecną ustawą o opłatach abonamentowych, zwolnione z wnoszenia tego typu świadczeń są osoby: które ukończyły 75 lat, otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną, niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc., ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury oraz bezrobotne.

Ponadto chodzi też o należących do I grupy inwalidzkiej, u których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Warunkiem jednak do otrzymania zwolnienia jest - jak napisano w ustawie - złożenie na poczcie oświadczenia o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia z opłaty abonamentowej.

Senatorowie argumentowali jednak, że osoby takie często nie znają przepisów prawa, w związku z tym nie wiedziały o konieczności złożenia oświadczenia, a teraz toczy się wobec nich postępowanie komornicze mające na celu wyegzekwowanie zaległych opłat. Według Biereckiego dotyczy to ok. 1 mln. 300 tys. osób, a średnia kwota zaległości wynosi ok. 1400 złotych.

By zaradzić tej sytuacji Bierecki i Czelej opracowali projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Jeśli zyska on aprobatę większości senackiej, trafi do Sejmu, gdzie będzie mógł zostać uchwalony w formie ustawy.

Projekt senatorów PiS zakłada, że osoby uprawnione do zwolnień z opłat abonamentowych (m.in. I grupa inwalidzka, osoby które ukończyły 75 lat, z całkowitą niezdolnością do pracy), które nie zgłosiły tego faktu placówce operatora publicznego oraz nie potwierdziły uprawnień do zwolnień z abonamentu, a mają zaległości w ich płatnościach, są zwolnione z płacenia zaległości abonamentowych wraz z odsetkami.

Zgodnie z propozycją KRRiT będzie zobowiązana do umorzenia zaległości w płatności abonamentu wraz z odsetkami za zwłokę. Warunkiem będzie jednak złożenie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji specjalnego wniosku. Bierecki ma nadzieję, że tym razem media publiczne będą informować o możliwości wystąpienia do KRRiT z wnioskiem o umorzenie zaległych płatności.

Ze sprawozdania KRRiT za 2012 r. wynika, że z abonamentu radiowo-telewizyjnego udało się pozyskać 550 mln zł (rok wcześniej było to 470,2 mln zł). W 2012 r. abonament zapłaciło prawie 1,7 mln gospodarstw domowych; według szacunków KRRiT powinno było to zrobić blisko 4 mln. Jak obliczono, ubytek wpływów abonamentowych w 2012 r. wyniósł ok. 1,6 mld zł z tytułu używania niezarejestrowanych odbiorników, a ok. 0,6 mld zł - z tytułu zwolnień.

Czytaj więcej w Money.pl
Dworak spowiada się w Senacie. TVP... Coraz większa ściągalność abonamentu i refleksja, co zrobić w warunkach kurczącego się rynku reklamy - to główne wątki jego wystąpienia.
Czarnecki o Tusku: "Karta mu nie idzie" Zwycięstwo kandydata PiS w wyborach uzupełniających w Rybniku to zapowiedź kolejnych sukcesów wyborczych partii Jarosława Kaczyńskiego - uważa europoseł PiS.
PiS przekonane o zwycięstwie. "To sygnał" Z poparciem Prawa i Sprawiedliwości startuje poseł Bolesław Piecha.
PiS chce kolejnej kontroli. Sprawdzą... Posłowie PiS chcą m.in. by kontrola wyjaśniła czy stworzono równe warunki dla wszystkich zainteresowanych uzyskaniem koncesji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)