Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
król
21.07.2013 11:35

Abdykował król, niech żyje król

Albert II miał być królem przejściowym. Zasiadł na tronie po nagłej śmierci swego brata w 1993 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Albert II

Król Belgów Albert II abdykował. Dokument o ustąpieniu podpisał w Pałacu Królewskim w Brukseli. Na tronie zastąpi go najstarszy syn - 53-letni Filip, który w południe złoży przysięgę przed parlamentem.

Albert II miał być królem przejściowym. Zasiadł na tronie po nagłej śmierci swego brata w 1993 roku. Wtedy mówiło się, że tylko na kilka lat, tymczasem sprawował władzę przez prawie 20. Ustąpił teraz, bo był już zmęczony.
_ To była dobra decyzja. Powiew współczesności, oddanie władzy synowi. Lubiliśmy króla Alberta. Uśmiechnięty, sprawiedliwy, dzięki niemu udało się utrzymać jedność kraju. Ale musiał ustąpić, bo nie był w stanie już sprawować funkcji _ - mówi mieszkanka Brukseli.

Albert II w ostatnich latach miał dużo pracy, bo to on próbował godzić zwaśnionych Flamandów z Walonami. Był mediatorem, kiedy po wyborach w 2010 roku belgijscy politycy nie umieli się porozumieć w sprawie utworzenia rządu. Powstał on po 541 dniach.

Teraz to wymagające zadanie utrzymania jedności kraju spada na Filipa.
To już trzecia abdykacja w belgijskiej rodzinie królewskiej w krótkiej jej historii od 1831 roku. Po wojnie ustąpił Leopold III, bo zarzucano mu zbyt bliskie kontakty z hitlerowskim okupantem. Natomiast w 1990 roku abdykował król Baldwin - ale tylko na dwa dni, bo nie chciał podpisać ustawy dopuszczającej aborcję.

Czytaj więcej w Money.pl
Król urażony. Bo zarzucają mu ślub bez miłości Król Belgów Albert II jest urażony kontrowersyjną książką o rodzinie królewskiej. Książka autorstwa Frederica Deborsu ma ukazać się we wtorek, ale niektóre media już podają zaskakujące informacje.
"Francuzi dyskryminują piwo". Wzrost akcyzy Wprowadzony na początku 2013 r. we Francji wyższy podatek dotyczy wszystkich piw, które są tam sprzedawane - zarówno produkowanych nad Sekwaną, jak i importowanych zza granicy.
Belgijski monarcha - Albert II abdykuje? Król ma jeszcze dziś wygłosić w radiu i telewizji przemówienie do narodu - poinformował pałac królewski
Tagi: król, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz