Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abbas: Będziemy domagali się uznania Palestyny w ONZ

0
Podziel się:

Zaskakujące oświadczenie palestyńskiego przywódcy może poważnie zagrozić rozmowom pokojowym z Izraelem.

Mahmud Abbas
Mahmud Abbas (wikimedia.org)

Palestyński prezydent Mahmud Abbas (na zdjęciu) oświadczył we wtorek, że Palestyńczycy natychmiast wznawiają starania o szersze uznanie ich państwowości w ONZ oraz że podpisał wnioski o przyjęcie Palestyny do 15 oenzetowskich agend i konwencji międzynarodowych.

_ - Władze palestyńskie jednomyślnie podjęły decyzję o przyłączeniu się do 15 agend ONZ oraz traktatów międzynarodowych, począwszy od IV Konwencji Genewskiej o ochronie cywilów _ - powiedział Abbas, który przed kamerami podpisał odpowiednie wnioski.

Przedstawiciele palestyńscy wielokrotnie wykazywali szczególne zainteresowanie tą konwencją ze względu na ich zastosowanie do terytoriów palestyńskich jako terytoriów okupowanych i kolonizowanych - pisze agencja AFP.

Zaskakujące oświadczenie palestyńskiego przywódcy może poważnie zagrozić rozmowom pokojowym z Izraelem, wznowionym w ubiegłym roku dzięki staraniom USA - zauważa agencja AP. Strona izraelska nie skomentowała tej wypowiedzi.

Negocjacje ruszyły w lipcu, a władze palestyńskie zapowiedziały, że na dziewięć miesięcy zawieszą starania o przyłączenie do 63 ONZ-owskich agend i międzynarodowych układów.

Taką możliwość Palestyńczycy otrzymali w listopadzie 2012 roku, gdy Zgromadzenie Ogólne NZ podwyższyło status Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ. Oznacza to uznanie państwa palestyńskiego, ale tylko w strukturach tej organizacji. Daje to przedstawicielom Palestyny prawo do pracy w komisjach ONZ i zabierania głosu, ale bez prawa do głosowania.

W zamian Izrael zobowiązał się do wypuszczenia w czterech grupach na wolność 104 Palestyńczyków, od lat przebywających w izraelskich więzieniach. Dotychczas wypuszczone zostały trzy grupy, ale władze izraelskie wstrzymują się z uwolnieniem ostatniej.

W poniedziałek władze palestyńskie domagały się od przebywającego z krótką wizytą w regionie sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego gwarancji uwolnienia ostatniej grupy więźniów z izraelskich więzień; miało to nastąpić 29 marca - pisze AFP.

Czytaj więcej w Money.pl
Konflikt na bliskim wschodzie nierozwiązany Amerykański sekretarz stanu podkreśla, że cały czas jest wiele możliwości rozwiązania sporu.
Izrael zatopił dwie palestyńskie łodzie Po tym incydencie okręty zostały ostrzelane od strony Strefy Gazy, ale nie odnotowano żadnych zniszczeń.
ONZ oskarża Izrael o stosowanie apartheidu Specjalny sprawozdawca ONZ twierdzi, że Izrael stosuje systematyczną dyskryminację na podstawie kryteriów etnicznych.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)